Britský hudební časopis BBC Music Magazine zařadil Pavel Haas Quartet mezi 10 nejlepších smyčcových kvartet všech dob

Po bezmála dvou letech poznamenaných pandemií se zdá, že kulturní dění opět pomalu ožívá. Je tomu tak alespoň v případě koncertních aktivit mezinárodně oceňovaného souboru Pavel Haas Quartet, který v listopadu loňského roku nahrál nové album Brahmsových kvintetů a nyní se chystá na světové turné.

Velmi očekávané a v pořadí již deváté album bude obsahovat Smyčcový kvintet č. 2 G dur op. 111 a Klavírní kvintet f moll op. 34 Johannese Brahmse. Natáčení proběhlo v pražském studiu Domovina, kde vznikla většina předchozích nahrávek souboru. Podobně jako v případě titulu s kvintety Antonína Dvořáka, oceněného Gramophone Chamber Award 2018, si Pavel Haas Quartet přizval speciální hosty – Pavla Nikla (viola, bývalý člen PHQ) a Borise Giltburga (klavír). Předpokládané datum vydání je v květnu 2022.

Na přelomu ledna a února bude možné Pavel Haas Quartet vidět a slyšet na koncertech v Ostravě a v Brně, poté už ale opustí domácí půdu a vydají se na turné po Evropě a Severní Americe. Zavítají do prestižních koncertních sálů, jako jsou De Bijloke v Gentu, Musikverein v Grazu a ve Vídni, Elbphilharmonie v Hamburku, Meistersingerhalle v Norimberku, Konzerthaus v Berlíně, Muzikgebouw v Amsterdamu či Wigmore Hall v Londýně, zúčastní se předních hudebních festivalů, např. Flagey Piano Days v Bruselu nebo East Neuk Festival ve Skotsku. V březnu kvarteto čeká sedm koncertů v Kanadě a USA, kde navštíví města Vancouver, Portland, Napa, San Francisco, Minneapolis a Salt Lake City.

Pavel Haas Quartet letos oslaví 20. narozeniny. Kvarteto založila v roce 2002 Veronika Jarůšková s violistou Pavlem Niklem, který byl jeho členem až do roku 2016, kdy musel soubor z rodinných důvodů opustit. Jejich spolupráce však nadále pokračuje – Pavel Nikl je jejich stálým hostem při interpretaci smyčcových kvintetů. Významný britský hudební časopis BBC Music Magazine zařadil Pavel Haas Quartet mezi 10 nejlepších smyčcových kvartet všech dob, a to po bok takových jmen, jakými jsou např. Alban Berg Quartet, Amadeus Quartet či Borodin Quartet.

10 nejlepších smyčcových kvartet všech dob dle BBC Music Magazine:

Pavel Haas Quartet (2002-současnost)
Ébène Quartet (1999-současnost)
Emerson Quartet (1976-2023)
Takács Quartet (1975-současnost)
Kronos Quartet (1973-současnost)
Alban Berg Quartet (1970-2008)
Amadeus Quartet (1947-87)
Quartetto Italiano (1945-80)
Borodin Quartet (1945-současnost)
Busch Quartet (1912-51)

Více: classical-music.com/features/artists/best-string-quartet-ensembles-ever/

You may also like...