Češi kupují apartmány v Albánii, na dovolenou jezdí do vlastního

Trend nakupování nemovitostí v zahraničí ovlivnila pandemie koronaviru i vysoká inflace. Přístup Čechů k investicím se důsledkem vysokých cen tuzemských domů a bytů mění. Koupit nemovitost v zahraničí, trávit dovolenou ve vlastním nebo těžit z pronájmu, je atraktivní možností. Mezi oblíbené destinace se v posledních letech dostává Albánie. Nejen jako lákavá země pro turisty, ale i pro investory do nemovitostí. Apartmán si v této balkánské zemi koupily už stovky Čechů.

Ještě před lety opomíjená země se dnes objevuje na prvních příčkách nejnavštěvovanějších zemí. Albánie zažívá ekonomický a turistický boom, pomalu směřuje do Evropské unie a investuje do infrastruktury i služeb. Na albánském trhu působíme 5 let a od počátku je mezi Čechy zájem o nemovitosti u moře velký a stále roste. Zájem sílil už koncem roku 2020 v době covidu. Vloni jsme prodali 169 apartmánů. Celkově jsme zprostředkovali prodej více než 550 apartmánů. Letos očekáváme podobný zájem jako vloni,“ uvedl Daniel Mikulka ze společnosti Myalbania.cz, která zájemce o apartmán provádí celým procesem koupě.

Vybavený byt o 60 metrech čtverečních ve vzdálenosti do 100 metrů od moře vyjde zhruba na 3 miliony korun. Před třemi lety stál stejný byt necelé 2 miliony korun. „Za poslední dva roky ve městě Durres (Drač), nejžádanější lokalitě, vzrostly ceny nemovitostí o 32 až 36 procent. I při tomto nárůstu jsme pořád ještě jenom na hodnotě 53 57 procent ceny, kterou předpokládáme, že budou mít apartmány v horizontu dalších 4 až 6 let. Aktuální ceny apartmánů jsou však stále hluboce pod cenami srovnatelných nemovitostí v Řecku a Chorvatsku. A reálný rozdíl mezi těmito zeměmi se v poslední době ztrácí,“ upřesnil Daniel Mikulka. V Albánii se neplatí daň z převodu nemovitosti. Většina ostatních daní je 15 procent – daň ze zisku z prodeje a daň z pronájmu.

Další příjmy majiteli plynou z pronájmu apartmánu turistům v době, kdy ho sám nevyužívá. Ročně jde o zhodnocení 5 až 7 procent z kupní ceny. Průměrné měsíční náklady v případě 60 metrového bytu se pohybují okolo 1800 korun. A o turisty nemá Albánie nouzi. Vloni do země přijelo více než 10 milionů turistů, což bylo o 35 procent více než v roce 2022. Už návštěvnost v prvních měsících letošního roku signalizuje rekordní letní sezónu. Meziročně čtyřnásobně větší zájem o Albánii zaznamenávají také prodejci letenek.

„Není divu. Země, jen o něco menší než Švýcarsko, nabízí vše – hory, stovky kilometrů pobřeží, bohaté kulturní dědictví a dobré jídlo. Albánie má v oblasti turismu ohromný potenciál, což dokládají meziroční nárůsty návštěvnosti o desítky procent. Nejenom české turisty lákají také nižší ceny než doma a sezóna, která trvá od května do října,“ řekl Daniel Mikulka, jehož společnost zajišťuje majitelům apartmánů také základní služby jako údržbu, ubytování hostů, úklid, transfery nebo doprovodné služby v podobě výletů a zážitků. 

V případě zájmu o koupi nemovitosti je důležitý účel pořízení apartmánu. „Někdo preferuje městskou pláž, kde je více živo i mimo sezonu, další vyhledává letovisko, kde nepoznáte, zda jste na Francouzské riviéře nebo v Albánii. Podstatná je rychlá dostupnost z letiště a potenciál růstu ceny nemovitosti a výnosu z pronájmu. Proto 95 procent Čechů kupuje apartmán v přístavním městě Durres a okolí,“ vysvětlil Daniel Mikulka. Město s kilometry písečných pláží, ale i historickým centrem, je vzdáleno 20 minut od letiště v Tiraně, kam létají z Prahy přímé lety společností Wizzair, Ryanair nebo Smartwings. V Durres je veškerá infrastruktura, obchody, bary, restaurace i kulturní vyžití.

„Jih Albánie je krásný, ale pokud má mít nemovitost investiční potenciál, vrátíte se do Durres. Město je středobodem Albánie a můžete odsud podnikat výlety po celé zemi. Když se podíváte, kam jezdí české cestovní kanceláře v rámci Albánie, je to opět z 90 procent oblast Durres (Drač) a okolí (Golem, Qerret). Pokud tedy nevybíráte nemovitost, ve které chcete osobně trávit většinu roku, ale počítáte s pronájmem turistům, dívejte se na trh očima turisty. Podstatné je vhodné prostředí pro děti, blízkost letiště a písečné pláže s promenádou,“ uvedl Mikulka.

Přestože Albánie přijala zákon o ochraně zahraničních investic a začala aplikovat legislativu EU, výběr a prověřování nemovitosti musí být důkladné. Legislativa, právo, nebo místní zvyklosti jsou jiné než v Česku. „Vyvaroval bych se nákupu rozestavěného developerského projektu nebo nabídek od neznámých lidí na internetu. A přehodnotil bych důvěru v subjekt, který bude požadovat část platby za nemovitost v hotovosti. Zaznamenali jsme podobné případy, kdy se lidé rozhodli pro nákup na vlastní pěst, a nastala nepříjemná překvapení. Naivní je i úvaha, že v cizí zemi najdete hodnou sousedku, která odevzdá klíče vašim turistům, a hezky po nich uklidí. V Albánii není bariérou jenom jazyk, ale i úřední záležitosti jako katastrální rejstřík a smlouvy. Je potřebné vědět, jaké mají mít dokumenty náležitosti, aby byl nákup nemovitosti opravdu bezpečný. Zájemci by neměli zapomínat, že právní jistota investice bude po měsíci vlastnění apartmánu pořád víc než jen hezký výhled na moře,“ doplnil Daniel Mikulka.

You may also like...