Česká ponorka bude k vidění v pasáži Lucerna u příležitosti premiéry dokumentu Akvanaut Pavel Gross

Že je naše země třetím státem světa, který vyslal do vesmíru svého kosmonauta, je věc obecně známá. Ale že je rovněž teprve třetí zemí, jež měla i svého akvanauta, většinou vědí jen zasvěcenci. V tomto případě stojí za úspěchem průkopnické nadšení jednoho člověka – Pavla Grosse, konstruktéra, vynálezce a vizionáře, který strávil sám tři dny pod hladinou moře v habitatu Xenie vlastní konstrukce. Řízením osudu se stal na dvě desetiletí vyhnancem, aby daleko od domova s kolegou Jaroslavem Kohoutem stavěl ponorky. Je živoucím kapitánem Nemo, bez ohledu na věk je stále posedlý hlubinami a bezmezným nadšením pro poznávání nového a neznámého. Dokumentární film obsahuje unikátní, doposud nepublikované záběry. 

Pavel Gross: „Cítili jsme se jako průkopníci, a taky jsme jimi byli. Byli jsme objevitelé a žili jsme ve vysněném světě dobrodružství nových objevů, i když to v našem případě byly tehdy malé objevy, že třeba někdo sestrojil druhý dýchací stupeň z krabičky od krému na boty. Byli jsme kamarádi na život a na smrt, a k té jsme měli při našich experimentech často blízko. Já vím, že se doba průkopnických začátků a všechna prožitá romantická dobrodružství nevrátí, ale až se znova narodím, chci to prožít celé znova!“ 

Miroslav Náplava (režisér): „Strhující životní příběh Pavla Grosse se může zprvu zdát neuvěřitelným, spíše z říše pohádek či městských legend. Jeho strejdou by opravdu mohl být všeuměl Jára Cimrman, kmotrem snílek a vizionář Jules Verne a bratrem sám kapitán Nemo. Jenže vše se událo a Pavel Gross stále žije mezi námi! Čtyřleté setkávání a natáčení nás lidsky sblížilo, i přes generační věkový rozdíl se z nás stali kamarádi. Věřím, že Pavlova přirozenost, zarputilost a nadšení pro vše, co podniká, bude inspirovat diváky bez rozdílu věku. A taky, že pro ně bude Pavel Gross stejným zjevením, jako pro mne při prvním setkání.“ 

Jan Tutoky (producent): „Pavel Gross nebude nikdy odpočívající důchodce, bude se potápět, vynalézat a pracovat na svých vizích, dokud ho nohy unesou a hlava bude jasná. Jeho poslední vynález, záchranný potápěčský přístroj, bude mít celosvětový ohlas.“ 

Radim Kotěšovec (střih): „Po premiéře dokumentu Stingl – Malý velký Okima, režiséra Steva Lichtaga, o fenomenálním etnografovi a spisovateli, jsem netušil, že při střihu hned dalšího dokumentu narazím na podobně neuvěřitelnou osobnost, Pavla Grosse. Do té doby jsem o něm neslyšel! Práce na filmu pro mě samotného byla objevná, zábavná a napínavá současně. Moc bych si přál, aby diváky jeho příběh oslovil jako mě. Nebudou zklamáni.“ 

Termín televizní premiéry: neděle 5.3.2023 ve 20.00 Prima ZOOM Při příležitosti oslav 10. let od spuštění jediného dokumentárního kanálu v ČR. 

Konstruktér, vynálezce, vizionář a snílek Pavel Gross s oblibou říká, že má „vodu“ v hlavě od svého narození 27. září 1939 v Plzni. Zaujal ho svět; celý život se ho snaží pochopit. Vystudoval strojní fakultu ČVUT v Praze, patří mezi průkopníky přístrojového potápění a celoživotně se zabývá vývojem podvodní techniky.  Díky posedlosti výzkumem dlouhodobého pobytu člověka pod hladinou se stal v roce 1965 prvním československým akvanautem, když strávil sám tři dny pod hladinou moře v habitatu XENIE vlastní konstrukce. Stali jsme se tak třetí zemí na planetě, která vedle USA a Francie přispěla k bádání v oboru saturačního potápění.


První česká ponorka v pasáži Lucerna
 

Dokument Hlubiny a posedlosti: AKVANAUT PAVEL GROSS bude uveden 9.2.2023 v kině Lucerna od 20:00 hodin. První českou ponorku E2 při příležitosti premiéry Akvanaut Pavel Gross laskavě zapůjčilo ze svých sbírek Technické muzeum Brno. Ponorka E2 má rozměry 1,4 x 1,8 metru, hmotnost 630 kg (bez vnitřního vybavení a baterií) a byla určena do hloubky max 250 metrů.

První objednávku na tento typ konstruktéři Pavel Gross s Kohoutem získali v roce 1978. Pan Siegfried König z Německa si ponorku nainstaloval na svou 25metrovou jachtu „Seehorse“ a používal ji ve Středozemním moři např. na kontrolu podmořského kabelu mezi Korsikou a Sardinií.

V roce 1984 Pavel Gross s Jaroslavem Kohoutem pomohli s touto ponorkou E2 vyzvednout z Bodamského jezera letadlo Piper Seneca, které se po havárii potopilo do stometrové hloubky. Vyprošťování trvalo celých 24 hodin, pilot ponorky Jaroslav Kohout odvedl precizní práci.

You may also like...