Česko německý fond budoucnosti oslaví 25. narozeniny v kulturním vlaku z Prahy do Berlína

Pětadvacet let přátelství mezi Čechy a Němci, a také pětadvacet let pomoci těm, kdo aktivně vytváří živé a přátelské česko-německé vztahy. I tak by se dalo ve zkratce zhodnotit čtvrtstoletí Česko- německého fondu budoucnosti. Ke speciálnímu výročí vypraví fond spolu s United Islands speciální kulturní vlak #JízdaFahrt25 pro cestující z Čech a Německa na Slavnost občanské společnosti spolkového prezidenta v Berlíně, jejíž speciálním hostem fond letos je. Vlak vyrazí 9. září na trasu Praha–Drážďany–Berlín a večer zpátky. 

Sedm vagónů nabídne zajímavé kulturní menu, jehož hudební část je pod taktovkou festivalu United Islands of Prague. Víc než dvě stovky cestujících se mohou těšit třeba na čtení Jaroslava Rudiše, unikátní unplugged set skupiny MYDY a také první česko-německý kabaret Das Thema. Večerní zpáteční cesta se ve vlaku sveze na vlně hudební produkce DJ.

“Dělat hudební program na venkovních pódiích umíme, přes dvacet let vozíme do Česka nejrůznější umělce a to jak ty známé, tak i ty, které má české publikum možnost slyšet zcela poprvé. Udělat ale několik menších pódií v jedoucím vlaku na jednom z evropských železničních koridorů je pro nás premiérou. Pro oslavu narozenin našich kamarádů z Česko-německého fondu budoucnosti jsme společně s nimi připravili zajímavou směsici toho, co česká nejen hudební scéna momentálně přináší,” říká jeden z producentů festivalů United Islands of Prague David Gaydečka.


„Považuji se za milovníka cestování vlakem, takže když to přidáme k MYDY a Berlínu, mému oblíbenému městu, a možnosti zahrát si s naším Ondrou akustický set jen s kytarou – což je pro nás taky velmi neobvyklé, je to vyloženě skvělá kombinace!,“
láká zpěvačka Žofie z kapely MYDY.

„Výročí fondu budoucnosti pojímáme jako oslavu všech těch, kdo v uplynulém čtvrtstoletí přispěli s naší podporou ke sblížení obou zemí. Festival United Islands of Prague mezi ně svým propojováním české a německé hudební scény zcela určitě patří, a tak jsme moc rádi, že můžeme kulturním fanouškům z obou zemí nabídnout společně takovou unikátní lahůdku jakou je jubilejní #JízdaFahrt25. Ta je navíc jakousi ochutnávkou toho, co návštěvníky čeká na Slavnostech občanské společnosti spolkového prezidenta, kde oslavy našeho jubilea vyvrcholí,“ doplňuje Tomáš Jelínek, český ředitel Česko-německého fondu budoucnosti.

V Berlíně tak jízda nekončí, cestující se přesunou do parku zámku Bellevue, sídla spolkového prezidenta, kde se přidají k velkolepé česko-německé edici Bürgerfestu, jejíž speciálním hostem fond letos je a jejíž partnerskou zemí je Česká republika. Akce se jako partneři Fondu budoucnosti zúčastní desítky českých i německých organizací a umělců, reprezentujících širokou škálu a pestrost spolupráce, kterou tato instituce po celou dobu své činnosti podporuje. Představí se třeba česko-německá gypsy-jazzová kapela Django Always, plzeňské taneční uskupení Swingmaniacs, cimbálovka, první česko-německý kabaret Das Thema, nový cirkus, fotbalová škola, Divadlo Spejbla a Hurvínka a na programu bude také společný koncert Vojty Dyka s renomovaným barokním orchestrem Collegium 1704, koncert kapely MYDY či performance Divadla V.O.S.A.

Poslední jízdenky na vlak, který vyrazí 9. září 2023 ráno na cestu z Prahy přes Drážďany do Berlína a večer zpět, lze koupit skrze Ticketstream nebo na webu www.dasfest25.cz/jizda-25. Vstup na Slavnosti občanské společnosti Bürgerfest je zdarma, zájemci si však musí rezervovat bezplatnou vstupenku.

You may also like...