Chytrá technologie Sigfoxu hlídá kvalitu vzduchu ve školách

Senzor technologické společnosti Sigfox dokáže s předstihem rozpoznat moment, kdy v místnosti dochází k překročení hraničních limitů CO2 a je třeba ji vyvětrat. Chytré zařízení tak chrání zdraví studentů a zároveň umožňuje škole snižovat spotřebu energií. Technologie byla nasazena ve stovkách školních zařízení ve Francii a Španělsku a nyní je dostupná také v Česku.

Vysoká koncentrace CO2 uvnitř místnosti vede k únavě, ztrátě soustředění, nebo k nevolnosti. Ve školních třídách a učebnách k této situaci dochází velmi často, protože je zde na malé ploše koncentrováno velké množství osob. Měření Sigfoxu prokázala, že v průběhu jedné vyučovací hodiny může množství CO2 vystoupat až o násobky bezpečných hodnot.

Chytrý IoT Senzor od Sigfoxu dá vědět, kdy přesně je nutné místnost vyvětrat. Zařízení průběžně monitoruje teplotu a relativní vlhkost v místnosti a pomocí algoritmu vypočítá index kvality vnitřního ovzduší. Funguje na principu semaforu. Zelená barva značí bezpečné hodnoty CO2, oranžová upozorňuje na hraniční hodnoty a červená hlásí nežádoucí koncentraci plynu a nutnost vyvětrání.

Všechna data, která chytré senzory posbírají, jsou následně přenášena do cloudové platformy a na monitoru počítače nebo telefonu uživatele zobrazena prostřednictvím aplikace ve formě přehledných grafů a tabulek. Škola tak může sledovat vývoj kvality vzduchu v čase a přizpůsobovat jí svá provozní opatření. Zároveň dostává do ruky nástroj pro dosažení energetických úspor, když v zimních měsících nemusí větrat zbytečně, pokud je kvalita vzduchu v pořádku.

Chytrý IOT senzor Sigfoxu dokáže fungovat bez přístupu k internetu, GPS signálu a elektrického připojení. Díky velice nízké spotřebě energie vydrží jeho baterie v provozu více než 5 let a její vybití detekuje systém dostatečně dlouho dopředu. Klíčovým faktorem umožňujícím rychlé nasazení do českých škol je jeho velice jednoduchá instalace a zapojení do systému, kterou zvládne údržba budovy během desítek minut.

„Technologie úspěšně funguje na více než dvou stovkách pařížských středních škol nebo vládních úřadech v Madridu. Jsme připraveni k masovému nasazení také v Česku, kde intenzivně jednáme hlavně s představiteli krajských samospráv,“ uvádí Jan Soukal, výkonný ředitel společnosti Sigfox Česká republika.

Globální IOT síť francouzské technologické společnosti Sigfox funguje v 73 zemích světa. Je postavena na vlastní autonomní infrastruktuře tvořené miliony chytrých zařízení. Běží na ni stovky aplikací umožňující realizaci konkrétních technologických řešení v energetice, logistice, zdravotnictví nebo zemědělství. Síť je v jednotlivých zemích budována vždy prostřednictvím místního exkluzivního operátora podle jednotných celosvětových pravidel. V Česku na ní své služby provozují Skupina ČEZ, pojišťovna Direct, Plzeňský Prazdroj, Veolia, Innogy nebo Plzeňský kraj.

You may also like...