Divadelní tipy z Violy: Premiéry Skorpios na obzoru a Jacques Prévert: Pro tebe má lásko

Na luxusní jachtě řeckého miliardáře Aristotela Onassise se jednoho letního dne a noci roku 1959 potkají sir Winston Churchill a herečka Greta Garbo. Jemu je pětaosmdesát, jí o třicet let méně. On už stěží chodí, ale stále se drží zásady nic nevzdávat. Ona skončila s filmem a na plátno se už nechce vrátit. To je výchozí situace hry francouzské autorky Isabelle Le Nouvel Skorpios na obzoru, která má premiéru v Divadle Viola na pražské Národní třídě 29. září. První repríza následuje 15. října. V režii Radovana Lipuse slavnou dvojici ztvární Igor Bareš a Klára Cibulková.

Druhou premiéru letošní 59. sezony ve Viole uvedou 23. října – inscenaci plnou nádherných veršů a hudby v režii Lídy Engelové Jacques Prévert: Pro tebe má lásko. V podání Máši Málkové, Jaromíra Meduny a Viktora Dvořáka zazní Prévertovy známé i méně známé verše, zhudebněné texty, které okouzlily plejádu slavných francouzských šansoniérů, a ze zvukového záznamu také neopakovatelné hlasy Rudolfa Hrušínského a Josefa Somra.

Zdeněk Maryška, Vladislav Beneš, Václav Helšus a Zuzana Slavíková ve čtvrtek 14. října na jevišti rozehrají komedii o lásce a žárlivosti, pozdním vzplanutí i brzkém vystřízlivění, o přátelství, a především o tom, jak je krásné býti kadeřavým – Rozmarné léto. Ve Viole se tak nabízí jedinečná šance uprostřed podzimu se osvěžit nostalgickou atmosférou lázeňského města Krokovy Vary, zejména pak zřídlem autorovy kouzelné češtiny, a přesvědčit se, že literárnímu příběhu svědčí nejen filmové plátno ale i divadelní jeviště.

V pondělí 18. října Miroslav Donutil divákům zprostředkuje jedinečný zážitek z textů spisovatele Oty Pavla. Pořad Ota Pavel: Moje velká ryba, to je půvabné vyprávění o mamince, povedeném tatínkovi, báječném strejdovi Proškovi, dětství na břehu Berounky a další příběhy plné opravdového života, kde slzy a dojetí střídá očistný smích.

Loňská novinka Michelangelo: mramorová horečka ve středu 27. října nabídne silný příběh génia a jeho díla, pohled do Michelangelovy duše a vítanou příležitost vychutnat si herecké umění Tomáše Pavelky, Otakara Brouska ml. a Kateřiny Lojdové. Inscenace, která vznikla na motivy románu Irvinga Stonea Agonie a Extáze, se odehrává v roce 1512, před odhalením Sixtinské kaple, kdy je Michelangelovi 37 let.  

Divadlo Viola zve do útulného hlediště nejen dospělé, ale i děti. Představením pro nejmenší diváky patří vybraná sobotní odpoledne – 23. října v 16.00 bude mít premiéru pohádka divadélka Láryfáry Ene, bene Erbene se spoustou krásných pohádek od Karla Jaromíra Erbena. A pozor, herci s sebou přivezou dokonce i starou kouzelnou knihu, ze které si společně s dětmi přivolají samotného pana Erbena…

Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Viola (Národní 7, Praha 1) nebo online prostřednictvím webu Divadla Viola.

You may also like...