Reprízy studentského představení Vina vína v Divadle v Celetné

V říjnu loňského roku mělo v Divadle v Celetné premiéru studentské představení Vina vína. Autorkami jsou studentky středních uměleckých škol Rozálie Anežka Prachařová, Josefína Veronika Prachařová a Sofie Frida Höppnerová. Dílo, které vzniklo v době korony, si klade za cíl vrátit zpět do divadel mladou generaci. Reprízy studentské prvotiny jsou na programu Divadla v Celetné v neděli 15. ledna od 15h, v sobotu 18. února od 20h, v pátek 3. března od 19.30h, v neděli 23. dubna od 16h a ve čtvrtek 4. května v 19.30h.

Divadelní hra “VINA VÍNA” vypráví o skupině šesti přátel, kteří během jednoho společného večera přijdou o svého kamaráda Sebastiána. Jeho smrt rozpoutá v partě otázky, křivdy a konflikty, které zapříčiní její rozpad. Jestli za to někdo mohl, nebo šlo o nešťastnou náhodu, začne vyšetřovat policie. Ta se ale po značném neúspěchu rozhodne požádat o konzultaci psycholožku Kateřinu Stránskou s nadějí, že uspěje a získá pravdivé výpovědi všech ze skupiny.

Po dopsání scénáře bylo dalším velkým úkolem divadelní hru obsadit, tedy vybrat mladé herce, kteří odpovídají obrazu jednotlivých postav. Sofie Höppnerová vytipovala jednotlivé studenty Pražské herecké konzervatoře, které si poté společně Rozálií a Josefínou pozvala na casting. Herci dostali do rukou části scénáře a těm, kterým postavy seděly nejvíce, jsou teď součásti divadelní hry. Na roli psycholožky tvůrkyně oslovily českou herečku Petru Špalkovou, která se spoluprací na projektu souhlasila. Poté začal téměř půlroční proces zkoušek. Začínalo se čtením textů a celkovým laděním scénáře, který se přizpůsoboval hercům, zkoušky probíhaly v kulturním centru Vzlet. Na konci června se začalo zkoušet i s Petrou Špalkovou a od srpna se zkoušení přesunulo na jeviště Divadla v Celetné. Velkou podporu získali u Divadla Verze, kde je ted’ hra zahrnuta v programu pod Studiem mladých umělců.

Autorky

Rozálie Anežce Prachařové je 19 let a je studentkou střední umělecké školy Eduso. Je hlavní režisérkou hry, autorkou hudby a jednou z autorek scénáře. Ve svém volném čase se věnuje fotografii, kresbě a grafice. Josefína Veronika Prachařová je sedmnáctiletá studentka taneční konzervatoře Duncan, je spoluautorkou scénáře, kostýmní výtvarnice, scénografka hry a zároveň ve Vině Vína účinkuje. Věnuje se i mimoškolnímu tanci, hře na klavír a psaní různých textů. Sofie Frida Hoppnerová je sedmnáctiletá studentka Pražské herecké konzervatoře, rovněž jednou z autorek a ve hře ztvární postavu Dory. Ráda zpívá, věnuje se modelingu, psaní a herectví. Dříve účinkovala v divadle Semafor.

Obsazení

Ben – Maximilián Dolanský / Timotej Červenka
Hugo – Mikuláš Matoušek / Otto Dušek
Sam – Prokop Zach
Týnka – Klára Šmídová / Kamila Břicháčová
Kateřina Stránská – psycholožka – Petra Špalková
Dora – Sofie Frieda Höppnerová
taneční postava svědomí – Josefína Prachařová

Webová stránka představení : Vina vína | Divadlo Verze

 

You may also like...