Divadlo Na Jezerce: Má mít každý volební právo?

Občan první jakosti. Tak se jmenuje nová hra Matěje Balcara, která měla premiéru 25. března v Divadle Na Jezerce. Je to již v pořadí 46. premiéra, která se v tomto divadle od jeho založení v roce 2004 uskutečnila.

Matěj Balcar, který se ujal i režie, napsal tuto hru před rokem a jak sám říká, položil si otázku, zda lze najít něco, podle čeho by bylo možné najít konsenzus a zkusit lidem nastavit zrcadlo, že takhle to vlastně dál nejde – bez toho, aniž bychom ponížili jednu ze stran. „Myslím, že ve hře zazní hodně pravd, proč by to tak mělo i nemělo být. Spíš jde o to, aby si každý udělal svůj názor. A také poslouchal druhé a snažil se je pochopit. V ten moment můžeme dojít k nějakému konsenzu a začít spolu fungovat. Ale to je to nejtěžší,” říká Matěj Balcar. 

Řízná komedie pojednává o tom, kam až může vést lidská blbost. V rámci živého vysílání televizní talkshow se setkáváme s pěticí náhodně vybraných diváků a tak trochu nesmiřitelných názorových oponentů. Ti společnými silami, nebo spíš prostřednictvím neřízených hádek a střetů, hledají hypotetické desatero kritérií a hodnot, na základě kterých by se přidělovalo nebo odebíralo volební právo. Otázkou ale zůstává, zda potřebných kvalit dosahují sami členové této komise.

Skrze postavu tak trochu sebestředného mladého moderátora, který se považuje za mistra v kombinování tíživých společenských otázek s bulvárem, poznáváme, kam až nás mohou netolerance a přesvědčení o své vlastní a jediné pravdě dovézt. Hra si dává za cíl hlavně kvalitně pobavit, ale také divákům připomenout, že má-li demokracie problémy, nemáme překonávat demokracii, ale ty problémy. A tím hlavním problémem jsme často my sami.

Roli moderátora vytvořil Daniel Šváb, v dalších rolích se na premiéře představili Kristýna Hrušínská, Miluše Šplechtová, Nela Boudová, Jan Hrušínský, Martin Sitta a Libor Hruška.

Text a foto: Bohumil Brejžek

You may also like...