Dnes zahájená výstava Rudé století mapuje 100 let existence Komunistické strany

V pátek 14.5. byla v prostoru mezi Werichovou vilou a Museem Kampa zahájena výstava Rudé století, kterou připravilo Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století. Provede návštěvníky milníky a přelomovými okamžiky Komunistické strany, která byla založena roku 1921, v roce 1948 převzala moc a další čtyři desetiletí určovala osudy všech občanů Československa.

Rudé století přibližuje na 24 venkovních panelech dějiny politické strany, jejímiž členy bylo postupně přibližně šest milionů osob. „Toto obrovské číslo naznačuje, jak zásadním způsobem ovlivnila KSČ osudy této země. Bohužel většinu času sloužila sovětskému vzoru, který často slepě následovala,“ přiblížil záměr historik Petr Blažek, jeden z tvůrců výstavy a člen Správní rady Muzea paměti XX. století. „Zabýváme se nejen její monopolní více než čtyřicetiletou vládou, ale také popisujeme její kořeny i tragické následky, které pociťujeme doposud.“

Výstava prostřednictvím textu i dobových fotografií a letáků připomíná okolnosti vzniku KSČ po rozštěpení sociální demokracie, bolševizaci strany v době první republiky, dobu okupace a ilegality, pronikání do státních struktur na konci války a v období krátce po ní, uchopení moci v únoru 1948, soudní procesy podle sovětských vzorů, období socialismu s lidskou tváří i utužení v době normalizace a následnou nejistotu, co si počít se sovětskou perestrojkou. Poslední panely připomínají nedávnou minulost strany, která se nevzdala ani komunismu v názvu, ani nepřijala skutečnou zodpovědnost za zločiny minulosti a ústy některých svých členů dosud hájí i nejkřiklavější porušování zákonnosti v 50. letech.

Komunismus napáchal na duši národa nevyčíslitelné škody, jejíchž následky si neseme s sebou i v dnešní době. Proto je nutné si zvěrstva této hrůzné ideologie, které dobře dokládají vystavené dobové letáky a provolání, připomínat, i jako varování, aby se to už nikdy neopakovalo. Když zapomeneme na historii, budeme pak nuceni ji prožívat znova,“ uvedl iniciátor výstavy Jiří Pospíšil, který je zároveň předsedou správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových. Jeho slova doplnila i předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století a radní hl. m. Prahy Hana Kordové Marvanová: „Na rozdíl od nacismu, jehož podstata byla historií jakožto zvrácená jednoznačně odsouzena, je komunismus stále ještě mnohými vnímán jako projekt, který měl dobrý úmysl, Jen se tak trochu ‚zvrtnul‘. A to přesto, že má na svém kontě obdobný útlak, srovnatelné zločiny a lidská neštěstí.

Význam výstavy vyzdvihl také ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous: „Jako historik si myslím, že je nezbytné se umět dívat zpět a učit se rozpoznávat příčiny o souvislosti události, které vedly k desítky let trvající nesvobodě. A proti současnému relativizování minulosti stavit znovu a znovu historická fakta.“

Výstava je umístěna na 12 velkoformátových oboustranných panelech, které jsou v noci osvětleny. Připraveny jsou také doprovodné akce, diskuse a komentované prohlídky pro školy a veřejnost Vedle plenérové výstavy budou od 14. května 2021 zájemcům k dispozici také tematické webové stránky www.rudestoleti.cz. Období komunismu bude reflektovat například i podzimní festival dokumentárních filmů Nezlomní a obětovaní. Výstava bude volně přístupná veřejnosti do 1. srpna 2021.

Park Kampa mezi budovami Musea Kampa a Werichovou vilou www.museumkampa.cz. Výstava bude k vidění od 14.5.2021 do 1.8.2021.

Foto: archiv redakce

You may also like...