Dnešní Světový den zvířat slaví i ježci v záchranných stanicích

Záchranné stanice jsou letos zaplaveny příjmem ježků. Svatý František z Assisi by z jejich obětavosti měl radost.  Záchranné stanice ze vzniklé situace mnoho radosti nemají. Mnoho ježků se k nim totiž dostává úplně zbytečně a péče o ně je finančně i časově náročná. Pomáhat ježkům by měli lidé přímo v terénu a nikoliv tím, že je seberou a odnesou záchranářům.

Záchranné stanice jsou letos zaplaveny příjmem ježků. Je jich o 20 procent více než loni. Některé ale přivezou nálezci do záchranných stanic zbytečně. „Ne každý ježek potřebuje pomoc lidí,“ říká Luboš Vaněk, ředitel záchranné stanice pro volně žijící živočichy Huslík u Poděbrad, která patří k největším u nás. „Pomoc potřebuje vždy ježek zraněný, apatický, napadený larvami much a také nesamostatná mláďata ze zničených hnízd. U ježčích dorostenců je pak podezřelá denní aktivita a absence přirozených obranných mechanismů, jako je útěk nebo obranné sbalení se do klubíčka,“ uvedl Luboš Vaněk.

Vzhledem k tomu, že k zimnímu spánku se někdy ukládají ježci až koncem listopadu, není nutné všechny drobnější ježky sesbírat a odvést do záchranné stanice. Ideální je, pokud mají mladí ježci dostatek přirozené potravy v co nejpřirozenějším prostředí. A tam je lidé případně mohou i přikrmovat. Vhodné jsou kočičí konzervy a granule. Díky nim ježci naberou potřebnou hmotnost na přežití zimy mnohem rychleji.

Záchranné stanice mají v současné době v péči okolo 500 malých ježků. Péče o ně je finančně velmi nákladná. I proto se k Světovému dni zvířat připojily akcí „Světový den zvířat s ježky“, prostřednictvím které chtějí získat finance na své pichlavé svěřence. Podpořit stanice tak lze prostřednictvím veřejné sbírky Zvíře v nouzi s číslem účtu 33553322/0800. Ve zprávě pro příjemce uveďte JEŽCI.

Generálním partnerem Národní sítě záchranných stanic je společnost Billa.

You may also like...