Dny českého piva 2019 – Povstaňte, jdeme na pivo!

Již posedmé oslaví čeští pivovarníci a milovníci piva svátek zlatavého moku. Dny českého piva se uskuteční tradičně poslední zářijový týden za účasti desítek pivovarů a tisíců dobrých hospod. Napříč Českou republikou nabídnou bohatý program a hlavně výborné české pivo. Akce potrvá od 24.do 30. září.

Tradice Dnů českého piva byla založena v roce 2013 na počest sv. Václava, který je coby český kníže a světec považován za hlavního patrona české země. A protože je zároveň patronem pivovarníků, pak i relativně nově vzniklá oslava českého piva každoročně připadá na konec měsíce září, kdy svůj svátek slaví právě Václavové. Knížete Václava uctíval i císař Karel IV., který ho v roce 1375 jmenoval patronem sládků a pivovarníků. Sdělení „Povstaňte, jdeme na pivo!“ má evokovat historické spojení českého piva se svatým Václavem a podbízet k národní hrdosti.

Ve všech dobrých hospodách

Na tiskové konferenci pořádané Českým svazem pivovarů a sladoven s podrobnostmi nadcházejících oslav a se současným stavem ve výrobě a spotřebě piva seznámila přítomné novináře výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová. Spolu s ní na konferenci vystoupili sládek Plzeňského Prazdroje Martin Hložek, ředitel pivovaru Samson Daniel Dřevikovský, Brand manager Staropramenu Petr Klíma, sládek pivovaru Cobolis Pavel Palouš a za Pivovar Svijany Luboš Spálovský.

Jak se všichni shodli, hlavním motivem Dnů českého piva je posílit českou tradici setkávání sousedů a přátel u dobrého čepovaného piva v tradičním prostředí našich hospod a hospůdek. Řada podniků svým návštěvníkům vedle svatováclavských speciálů nabídne také kulinářské pivní menu a pestré doprovodné aktivity chystají i samotné pivovary. Konat se budou setkání se sládky, speciální prohlídky běžně nepřístupných pivovarských prostorů a na mnoha místech akci doplní bohatý hudební program. „Zářijové Dny českého piva jsou skvělou příležitostí pro dlouho odkládané setkání s přáteli nebo třeba pro rodinný výlet do blízkého pivovaru. Právě duch pospolitosti a hrdost na umění českých pivovarníků je to, co po staletí podporuje tradiční česká hospoda a co bychom rádi předali i dalším generacím,“ říká Martina Ferencová.

Text a foto: Bohumil Brejžek

You may also like...