Do popředí se dostávají investice s konzervativním výnosem. Fond na domovy seniorů hlásí nárůst

Válečná situace na Ukrajině zasáhla také investiční svět, globální akciové trhy zažívají po nástupu pandemie další tvrdou ránu. Řada investorů tak přehodnocuje strategii a vyhledává nové možnosti pro zhodnocení svých peněz. „Je patrné, že lidé nyní hledají investičně klidné přístavy s konzervativním výnosem. Více než kdy jindy jsou citliví na podezřelé sliby velkého zhodnocení,“ prohlásil Martin Fojtík, pověřený poradce fondu PFFL, který se zaměřuje na výstavbu nových domovů pro seniory, který předpokládá čistý výnos mezi 6 až 7 %. „Aktuálně se zvýšil zájem investorů o náš produkt. Portfoliu výstavby a akvizic domovů pro seniory investoři věří.“ 

V prvních dnech války se změnily úvahy většiny investorů. Rozhodli se raději držet hotovost a vyčkávali, co se bude dít, jak zareaguje Česko, NATO a další státy. „Postupem času se ale vrátila do investovaní racionalita, a to ještě s větší silou než před zahájením konfliktu. Pozorujeme větší zájem o konzervativnější řešení. Jen stěží se může očekávat, že dnešní nemovitostní fondy pro kvalifikované investory budou hromadně porážet skutečnou inflaci,“ prohlásil Martin Fojtík z fondu PFFL, který vznikl v minulém roce a za cíl si dal postavit do osmi let 20 nových domovů pro seniory s celkovou kapacitou 3000 lůžek. Proč? Protože jich je nedostatek, přitom počet lidí starších 65 let se za čtyři roky rozroste o 250 tisíc.

Momentálně má fond PFFL ve svém majetku aktiva převyšující částku 160 milionů korun, zároveň se zahájila příprava na výstavbu nových domovů pro seniory. Jedná se o dva objekty. Připravují se akvizice, které umožní výstavbu nových domovů ve Středočeském a Moravskoslezském kraji. „Významně se odlišujeme oproti realitním fondům zaměřeným na nájemní bydlení, které může být mnohem více citlivější na trh s hypotékami. Je zde hodně proměnných – například v oblasti fluktuace nájemníků, údržby bytových jednotek anebo také samotné ceny. V našem oboru domovů pro seniory taková rizika nehrozí,“ tvrdil Fojtík.

Nájemní smlouvy s provozovateli domovů jsou nejméně desetileté. Cena za lůžko, která je zdrojem příjmu, není citlivá na náladu na trhu. Rozhodně se nedá čekat pokles, protože zájem významně převyšuje nabídku. Vždyť čekací doba na jedno lůžko je jeden až dva roky. „Bohužel, stát tuhle oblast dramaticky podcenil, proto je nutné co nejdříve postavit nové domovy pro seniory. Nabízíme investování se sociálním rozměrem, o které je zájem,“ dodal Fojtík, pověřený poradce fondu PFFL.

You may also like...