Dobrofest aneb celebrity s dětmi na Štvanici

Dobrofest JRD, dobročinný hudební festival pro celou rodinu se konal v sobotu 8. června na ostrově Štvanice. Dobrofest je jednodenní hudební festival všech dětí i dospělých, kteří mají chuť pomáhat. Skupina JRD a její zakladatel Jan Řežáb se rozhodli inspirovat ostatní a dát jim příležitost přispět na dobrou věc – konkrétně na aktivity nevládní neziskové organizace Člověk v tísni.

Program festivalu byl nabitý vystoupeními českých hvězd. Akci zahájil dětský sbor Coro Piccolo, následoval Jaroslav Uhlíř & Band, Lenka Dusilová, Ondřej Ruml a Marie Rottrová & Band. Festival uzavřela skupina Portless v čele s Kryštofem Michalem.

Nechyběl doprovodný program pro malé i velké. Děti si odnesly pomalovaná trička, tašky, čelenky, náramky, lodičky a jiné předměty, které si na místě vlastnoručně vyrobily. Střílely z luku i z kuše, jako akrobaté se prošly po laně, vydováděly se ve skákacím hradu. Pro zábavu i poučení bylo připravené divadélko. 

Odpočatá a skvěle naladěná přijela zpěvačka Marie Rottrová na pražskou Štvanici zazpívat dětským i dospělým návštěvníků hudebního festivalu Dobrofest 2019. A přestože zpěvačka nemá vyloženě dětský repertoár, malých posluchačů se před pódiem tlačilo opravdu hodně.

Děti většinou na mých vystoupeních stávají těsně pod pódiem a jsou bezvadné. Překvapuje mne, kolik písniček umí, protože je znají od svých rodičů. Jsem tomu ráda. Největší zážitek ale mám z festivalu v Ostravě, kdy jsem zpívala s Petrem Němcem pro třicet tisíc lidí napříč generacemi a oni naše písničky znali. Musím neskromně přiznat, že mám úžasné, nadčasové texty, které oslovují generace. A je vidět, že zpěváci a písničky se dědí,“ uvedla Marie Rottrová, jejíž další plány na léto jsou zcela jasné. „Přes léto se s manželem nikam nechystám. Máme u domu bazén, tak se chci koupat, opalovat, grilovat, zajet si na chalupu. Ale v září máme namířeno buď do Skotska, nebo do Španělska. Já jsem, na rozdíl od manžela, spíš válecí typ. Když ale vidím, jak je manžel na pláži otrávený, tak se mi ho zželí a jdeme radši na výlet,“ usmívala se Marie Rottrová v zákulisí festivalu, kde se zábava kloubila s dobročinností ve prospěch organizace Člověk v tísni.

Foto: Petr Brodecký

Charitativní zaměření Dobrofestu JRD se zamlouvalo také skladateli a textaři Jaroslavu Uhlířovi, který s pomocí potřebným má své nemalé zkušenosti. A tak Štvanicí zněly písničky: Princové jsou na draka, Barbora píše z tábora, Když se zamiluje kůň a další pecky, které si notovaly celé rodiny. Velice rád Jaroslav Uhlíř vzpomíná na festivalové vystoupení se skupinou Tři sestry.

„To byl takový nápad, kdy jsme byli sami zvědaví, jestli to vyjde nebo to bude průšvih. Ale fungovalo to. Ti dospělí byli jako děti. Znali texty, zpívali, tleskali. Skvělá atmosféra,“ řekl Jaroslav Uhlíř. Zážitků z koncertů má bezpočet a tak oblíbený skladatel přidal historku, na kterou nemůže zapomenout. „Zpíval jsem pro děti v jednom divadle a osvětlovač mi řekl, jestli chci silná světla. Nechápal jsem proč. Prý přede mnou byl prý dětský koncert vážné hudby a školáky to nebavilo. Osvětlovač posvítil do hlediště, učitel vletěl mezi kluky a ručně je umravnil. To jsem se hodně smál, protože my jsme s dětmi vždycky zadobře,“ usmíval se Uhlíř.

Svoje desetiletá dvojčata vypustila do prostoru Štvanice také moderátorka Štěpánka Duchková. Na Dobrofestu kluky hodně lákala střelba lukem, prozkoumali sanitku a málem na šroubky rozebrali požární auto. Nezklamal je ani skákací hrad. Kluci si vystačili sami, mámu k ničemu nepotřebovali.

„Občas bych si ráda s nimi zahrála třeba pexeso nebo jinou hru, ale oni už moc nechtějí. Jsou to dva chemici, pořád vyrábějí sliz, to je teď obrovský hit: lepidlo, holicí pěna, prášek do pečiva, barvivo, prášek na praní, aktivátor, docela se to prodraží. Jako matka jsem ve střehu, protože občas ten sliz najdeme na oblečení nebo ho zapomenou položený na gauči. Manžel zuří, ale já nechávám kluky tvořit. Ráda to po nich uklidím, pořád lepší než kdyby koukali pořád do tabletu,“ usmívala se Štěpánka Duchková.

„Zatím jsme zkusili uspořádat festival Dobrofest jako neveřejnou akci zaměřenou na rodiny, ale profi udělanou, se skvělými umělci a kvalitní zábavou pro děti. Pobavil se každý a Dobrofest tak splnil to, co jsme si v JRD předsevzali – propojil lidi, umění, edukaci a charitu. Vždyť na konto organizace Člověk v tísni nakonec putovalo 400 000 korun,“ uvedl Jan Řežáb a dodal, že dle jeho mínění má  Dobrofest JRD zaděláno na další ročníky.   

You may also like...