Energie zdražují, jaký kotel na vytápění je nejúspornější?

Plánujete změnu hlavního zdroje vytápění pro svůj dům z důvodu zvýšené ceny za energie? Doslova zlomový posun lze zaznamenat v ceníku služeb jednotlivých dodavatelů energie. Jak se tomu bránit a existuje vůbec řešení, které by dokázalo minimalizovat negativní dopady na rodinný rozpočet? 

Pokud jste doposud neřešili otázku správného výběru kotle, tak právě společně se zdražením přichází ta nejlepší chvíle. Naše přehledná recenze kotlů vám pomůže získat jednoznačnou odpověď, zda vámi používaný nebo vybraný kotel, je tou nejlepší cestou k úsporám.

Nejdříve zvolíme typ paliva

Základní otázkou před samotným výběrem správného kotle je o volbě ideálního paliva. Rozhodovat se můžeme mezi čtyřmi typy, mezi nimiž nalezneme klasické dřevo, uhlí, plyn nebo elektriku.

Zvolený typ paliva následně určuje celkový užitný komfort a společně s tím i cenu za vytápění, proto buďte ve svém výběru opravdu pečliví. Rozhodně nezapomínejte na skladovací prostory, kterými je třeba disponovat v případě, že se rozhodnete pro kotel na tuhá paliva. Nízký výskyt obecních přípojek pro vedení zemního plynu znemožňuje instalaci kotle na plyn. Elektrika je sice dostupná, ale kotel pro vytápění rodinného domu si v ročním zúčtování řekne o pěknou částku. Jak se tedy rozhodnout?

Vytápění dřevem je levné, ale pozor

Topení dřevem je po finanční stránce i nadále nejlevnější varianta vytápění, ovšem neplatí to ve všech případech. Pokud si dřevo dokážete zpracovat, určitě se jedná o celkem výhodné vytápění. Nákup pelet už tak levný není a svou cenou se pak tento způsob vytápění ztotožní s ostatními variantami. Nákup kotle je však investicí dlouhodobého charakteru, takže opravdu jste si jisti, že dokážete dřevo zpracovávat i za deset let?

Kotle na uhlí

Vytápění uhlím je ideální zejména ve starých nezateplených domech, které vykazují enormní tepelné ztráty. Uhlí dokáže díky své výhřevnosti zajistit požadovaný tepelný komfort i v takto nefunkčních domech, aniž by se cena vytápění od jiných typů kotlů výrazněji lišila. Problém nastává s ekologií. Připravovaná vyhláška chce od roku 2022 zakázat provoz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Moderní kotel na uhlí sice prozatím projde, ale emisní limity se budou každým rokem zvyšovat a pokud se objeví ekologická daň, bude vytápění uhlím celkem drahé.

Pohodlný plynový kotel vs elektrický kotel

Kotel na plyn a jeho obsluha je velmi pohodlná a snadná. Dokonce i ve starších domech s nedostatečnou izolací dokáže zajistit tepelný komfort za slušnou cenu. Z pohledu snadné obsluhy a minimální údržby vítězí elektrický kotel. Pro vyšší cenu elektřiny se takový tip vytápění doporučuje výhradně do novostaveb. 

Půjčka na rekonstrukci – nákup kotle

Nemáte na nákup nového kotle? Využijte půjčky na rekonstrukci od Jirky, která patří mezi velmi oblíbené produkty s výhodnou úrokovou sazbou. Půjčku si samozřejmě před odesláním žádosti řádně promyslete a vždy se snažte nalézt alternativní řešení.

 

You may also like...