Evropský úspěch v Zoo Praha: Narodila se mláďata pekariů Wagnerových
Hned o dvě čerstvá mláďata se stará skupina pekariů Wagnerových v Zoo Praha. Narození každého dalšího mláděte je skvělou zprávou pro evropský chov. Až do roku 1971 bylo toto prehistorické zvíře považováno za vyhynulé. V současnosti je počet v přírodě odhadován na maximálně několik tisíc jedinců a populace klesá zejména z důvodu odlesňování. Proto v rámci evropských zoologických zahrad probíhá koordinovaný chovný program, do něhož se zapojila i Zoo Praha.
„Jde o zvířata, která vykazují velmi sociální a rodinné chování ve skupině. O obě mláďata se tedy teď starají všichni dospělí jedinci,“ popisuje první dny selat vrchní chovatel Jan Marek. „Mláďata jsou v pořádku a dobře prospívají. Návštěvníci je mohou vidět ve výběhu, když doprovázejí matku, nebo při odpočinku, kdy leží celá skupina doslova na hromadě, vzájemně se zahřívají a chrání.“
Pražská zoo úspěšně rozmnožuje tento vzácný druh pekariů od roku 2019. Do té doby se v rámci Evropy podařilo tento druh rozmnožit pouze v Tierparku Berlín a v belgické Zoo Planckendael.
V Evropě pekariho Wagnerova momentálně chová pouze devět institucí v počtu šedesáti jedinců. Jde už o deváté a desáté mládě tohoto ohroženého druhu v Zoo Praha. Záchranu pekariů podporuje Zoo Praha i v oblasti jejich přirozeného výskytu v oblasti Gran Chaca na hranicích Argentiny, Paraguaye, Bolívie a Brazílie. Nové přírůstky mohou návštěvníci v těchto dnech sledovat v horní části areálu Zoo Praha nad výběhem vlků.
Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha