Febiofest 2021 začíná už tento pátek, uvede přes 100 filmů z celého světa

28. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest od 17. do 24. září nabídne 8 dnů nabitých mimořádně intenzivními zážitky s kvalitní světovou kinematografií. Předprodej vstupenek na projekce a OFF program běží na https://www.febiofest.cz/vstupenky a určitě je z čeho vybírat. Některé z filmů osobně představí jejich tvůrci.

Ruth Meehan

Stephen Daldry, proslulý režisér filmových hitů jako Hodiny, Billy Elliot nebo Předčítač, uvede svůj nový televizní film Together. Projekce jsou na programu v sobotu 18. září ve 14 hodin a v pondělí 20. září v 19.45 v Cinema City Slovanský dům. Vlastní sekci – Profil: Sturla Brandth Grøvlen – má na MFF Praha – Febiofest 2021 významný norský kameraman, který přijede představit své snímky Shirley s Elisabeth Moss v hlavní roli, oceňované Kamenné srdce, českým divákům velice dobře známý oscarový snímek Chlast a novinku Last and First Man. Do Hlavní soutěže byl vybrán film Smysl života, na Febiofest zavítá také jeho režisérka Ruth Meehan. A pozvání přijal také režisér Lauri Randla, jehož snímek Sbohem Sovětský svaze spolu s dalšími pěti tituly aspiruje na ocenění v Soutěži komedií. Dokument Castrovi špioni v sekci DOCS představí jeden z jeho režisérů Gary Lennon.

Hlavním dějištěm MFF Praha – Febiofest 2021 je Cinema City Slovanský dům v centru Prahy. Promítat se bude také ve stylovém kině Edison Filmhub a v Kině Pilotů. Nová sekce VR Cinema s filmy ve virtuální realitě dostane prostor v Centru současného umění DOX, a to ve třech tematických pásmech: Anima, Art a Docu. Zahajovacím filmem bude 17. září nejnovější snímek Woodyho Allena Festival pana Rifkina a 23. září jej zakončí Oscary oceněný film Otec s Anthonym Hopkinsem v hlavní roli. Cenu Kristián obdrží herec Jiří Lábus, herečka Božidara Turzonovová a producent Mike Downey.

Jiří Lábus

Právě Mike Downey bude hostem první masterclass (18. 9., Cinema City Slovanský dům). V druhé masterclass přivítáme íránskou režisérku a aktivistku za práva žen Mahnaz Mohammadi (21. 9., Edison Filmhub) a ve třetí bude o své práci hovořit kameraman Sturla Brandth Grøvlen (21. 9., Edison Filmhub). Všechny masterclass jsou přístupné zdarma – stačí si vyzvednout v pokladně kina vstupenku.

Letošní Hlavní soutěž představí debuty a druhé filmy talentovaných filmařů. Soutěž komedií přinese výjimečné komedie z celého světa. Amnesty International Febiofest Award, udělovaná ve spolupráci s českou pobočkou Amnesty International, ocení snímky s lidskoprávní tematikou. Čtvrtá soutěžní sekce I ty jsi filmařem! je určena amatérským filmařům, kteří tentokrát po svém zpracovávali téma Moje město.

Nesoutěžní programové sekce: Delikatesy z Východu zaměřená na kinematografii střední a východní Evropy, Balkánu, zemí bývalého Sovětského svazu a Středního východu. Populární Queer Now s výběrem toho nejlepšího ze současné světové queer kinematografie. Planet Dark letos promítne horory, klaustrofobické thrillery, temná dramata i stylizované krváky od nových hlasů žánrového filmu, včetně české novinky Hrana zlomu. Generace potěší programem pro celou rodinu. Sekce Panorama bude mít poprvé dvě části. V té první, nazvané Ikony, se představí snímky režisérů zvučných jmen a ve druhé části Nové proudy dostanou prostor mladí tvůrci, jejichž filmy rezonovaly na světových festivalech. Čistě dokumentární sekci Docs letos ozdobí světová premiéra filmu Beze strachu. Sekce Girls in Film, uváděná ve spolupráci se stejnojmennou platformou, představí nové filmy nastupující generace talentovaných filmařek.  Také další sekce TV Now, Profily a Speciální uvedení: Porota letos proběhnou v tradiční formě tak, jak je diváci znají a mají rádi.

Velmi oblíbená sekce Culinary Cinema, propojující aktuální kinematografickou tvorbu s jedinečným kulinářským zážitkem, naservíruje dokument Funke o americkém šéfkuchaři Evanu Funkeovi, jehož „majstrštykem“ se staly vlastnoručně vyráběné těstoviny. Po projekci se bude v Restauraci Obecní dům podávat speciální čtyřchodové menu vytvořené ve vyhlášené italské restauraci La Finestra in Cucina – nejoblíbenější restauraci Orlanda Blooma.

Speciální Gala uvedení bude mít nový československý koprodukční film režiséra Zdeňka Jiráského Kryštof.

Součástí 28. ročníku MFF Praha – Febiofest je bohatý OFF PROGRAM. Mimo již zmíněné projekce v rámci sekcí VR Cinema a Culinary Cinema je v plánu také Tygří Night (19. 9. od 18 h, Cinema City Slovanský dům), během které členové oblíbeného uskupení Tři tygři představí tři krátké snímky ze své produkce a podebatují s diváky. V zahradě Slovanského domu bude během festivalu k dispozici CHILL ZÓNA pro odpočinek u filmového drinku či kávy a rozmanitého hudebního programu. V Pasáži českého designu a v přilehlé kavárně Art-n-Cofee bude k vidění prezentace projektu Art for Amnesty a výstava fotografií věnovaná Amnesty International, která letos slaví 60. výročí založení a 30 let působení v České republice.   Letošní MFF Praha – Febiofest ukončí závěrečný večírek v restauraci Červený jelen s vystoupením dynamické kapely Circus Brothers a následnou párty. 

You may also like...