Febiofest se blíží, režisér Oren Moverman převezme cenu Kristián, doprovodí ho herec Woody Harrelson

27. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest bude zahájen 19. března v Obecním domě filmem Šarlatán významné polské režisérky, držitelky ceny Kristián (2012) Agnieszky Holland. V hlavních rolích se představí Ivan Trojan, který se o roli léčitele Mikoláška podělil se svým synem Josefem Trojanem, a slovenský herec Juraj Loj. Životopisné drama zachycující ojedinělý životní příběh rozporuplného bylinkáře na pozadí zlomových okamžiků českých dějin mělo světovou premiéru na letošním Berlinale, kde zaznamenalo velký úspěch. Do českých kin vstoupí 26. března.

Na slavnostním ceremoniálu festival ocení amerického tvůrce Orena Movermana, který za snímek Posel získal v roce 2010 nominaci na Oscara, stejně jako představitel jedné z rolí tohoto filmu Woody Harrelson. Právě tento americký herec, nominovaný na Oscara také za filmy Lid versus Larry Flynt nebo Tři billboardy kousek za Ebbingem, ho doprovodí na festival, aby zde společně uvedli snímek Policejní divize Rampart.

Kristiána letos převezme na zahájení také významný slovenský herec Milana Lasica a festival připomene jeho herecký výkon filmem Tři veteráni.

Pražskou část Febiofestu zakončí 27. března v CineStaru Anděl film Pravda mistrného japonského tvůrce Hirokazu Kore-edy. Snímek, který měl světovou premiéru na podzim na festivalu v Benátkách, představuje v hlavních rolích loňskou laureátku ceny Kristián Catherine Deneuve, francouzskou držitelku Oscara za snímek Anglický pacient Juliette Binoche nebo amerického herce Ethana Hawka. Hirokazu Kore-eda získal mnoho ocenění, v neposlední řadě Zlatou palmu v Cannes v roce 2018 za svůj předposlední film Zloději. 

Na slavnostním zakončení bude také oceněna Kristiánem i herečka Iva Janžurová, která ten den uvede před pražským publikem film režiséra Juraje Herze Morgiana.

Významní hosté festivalu

Profil: Atom Egoyan
Festival přivítá v Praze kanadského filmového tvůrce, scenáristu a producenta arménského původu Atoma Egoyana a v rámci profilu uvede hned tři jeho stěžejní snímky Exotica (1994), Sladké zítřky (1997) a Čestný host (2019)

Pocta: Oren Moverman
Febiofest vzdá poctu americkému všestrannému tvůrci Orenu Movermanovi a představí celkem deset Movermanových snímků

Host: Woody Harrelson
Americký herec Woody Harrelson, který má na svém kontě kromě tří nominací na Oscary i několik nominací na Zlaté globy nebo cenu BAFTA.

Profil: Hirokazu Kore-eda
Profil japonského filmaře Hirokazu Kore-edy nabídne od 20. do 27. března celkem devět filmů, které natočil od roku 2004 do současnosti.

Soutěž komedií a její hosté
Nová soutěžní sekce s názvem Soutěž komedií se soustředí na artově zaměřené komediální snímky. MFF Praha – Febiofest tak zařazuje na prominentní místo do programu komedie reflektující aktuální dění.

Febiofest a jeho diváci podpoří Národní filmové muzeum NaFilM
Festivaloví diváci budou mít letos opět možnost podpořit rozvoj Národního filmového muzea NaFilM, které Febiofest vybral jako speciálního partnera. Kurátoři muzea uvedou pět filmů za zvýšené vstupné 139 Kč. Část z něj bude věnována na rozšíření stálé expozice muzea, které se připravuje v tomto roce.

Culinary Cinema
Již pošesté se v rámci festivalu představuje speciální koncept Culinary Cinema, jenž propojuje aktuální kinematografickou tvorbu s jedinečným kulinářským zážitkem. Tradičně nabízí tři speciální menu, která připravili vyhlášení kuchaři Mirek Kalina, Tereza Jeřábková a Ondřej Koráb.

Foto: Petr Brodecký

Další informace na febiofest.cz

You may also like...