Festival Cirk-UFF byl zahájen v Trutnově, posunuje hranice nového cirkusu

Ve středu 29. května začal v Trutnově svátek nového cirkusu, festival Cirk-UFF. Dosavadních třináct proběhnuvších ročníků mu získalo renomé doma i ve světě, ale právě letošní ročník shledávají pořadatelé jako výjimečný. A to především propojováním australského a českého novocirkusového světa, v čemž vidí obě strany velký prostor pro vývoj celého žánru. Prvním společným projektem bude představení The Veil, jehož světová premiéra proběhne v pátek 31. května.

The Veil vzniká v koprodukci pořadatele festivalu, Uffa, se South Australian Circus Centre. „Australští akrobaté začali zkoušet v Adelaide na začátku května, nyní už druhý týden zkoušíme společně v našem Uffu,“ předestřel zakladatel a ředitel Cirk-UFFu Libor Kasík, který je zároveň ředitelem polyfunkčního kulturního prostoru Uffo, kde se Cirk-UFF odehrává. Čtveřici australských akrobatů na scéně doplňuje trojice hudebníků, konkrétně slovenská sopranistka Stanislava Kozubíková, v Praze žijící francouzská akordeonistka Zoe Perrenoud a pěveckého partu se ujme právě i ředitel festivalu, Libor Kasík.

„Tohle představení je o věčnosti, do které nahlédneme díky propojení až nadpozemské lehkosti lidského pohybu s krásou hudby více žánrů,“ nastínil režisér Joshua Hoare. „Věřím, že to bude pro diváky zážitek, který je naplní krásou a nadhledem,“ doplnil ho Libor Kasík, který ještě dodal, že právě to je jedním z cílů australsko-české spolupráce, kterou Uffo realizuje již osmým rokem a nyní se dostává do nových dimenzí. Tuto spolupráci trutnovští realizují nejenom v rámci show the Veil, v lednu rovněž otevřeli novocirkusovou školu CZirkidz, na níž učí australští akrobaté, a plánují i další společné projekty.


Cirk-UFF 2024?

Letošní Cirk-UFF přinese pětatřicet představení a dva koncerty. Tradičně výběr toho nejlepšího z české scény a samozřejmě lahůdky ze zahraničí. „Žánr nového cirkusu představujeme v různých podobách, myslím, že si vybere každý. Třeba představení Trash Test Dummies je určeno primárně dětem, ale milují ho všichni. A ačkoli tahle show už pár let existuje, u nás to bude evropská premiéra,“ přidal další informace Kasík a doplnil, že minout představení Confusion maďarských Freak Fusion Cabaret i show Fanfara izraelských Asphalt Theatre, by bylo velkou chybou. Do Trutnova se tradičně chystá i mnoho českých souborů, největší pozornost upírají diváci na soubor Cirk La Putyka, který letos slaví patnácté narozeniny. „Moc se těším, až to tady společně diváky a Putykáři oslavíme, ať už na Runners v Uffu nebo na show La Putyka venku zdarma pro všechny,“ uzavřel Kasík.

Synergie s Pasáží českého designu

Pro letošní Cirk-UFF sympatizuje i s dalším projektem, Pasáží českého designu v Praze a díky tomuto spojení můžete v nalézt expozici plnou (nového) cirkusu Pasáž českého designu

VSTUPENKY – PROGRAM najdete ZDE

You may also like...