Festival Krumlov jde do finále s Barokním večerem a Operním gala

Festival Krumlov zahájí svůj poslední týden koncerty vynikajících českých komorních ansámblů. O posledním festivalovém víkendu pak program vyvrcholí Barokním večerem a Operním gala s nejslavnějšími operními melodiemi v podání věhlasných českých a slovenských sólistů, jejichž renomé však sahá daleko za hranice našich zemí.

Čtvrtý a poslední festivalový týden zahájí ve středu 3. 8. Dvořákovo trio, které spojuje hudebníky patřící k české interpretační špičce: violoncellistu Tomáše Jamníka, houslistu Jana Fišera a klavíristu Iva Kahánka. Každý z nich je vyhledávaným sólistou, jejich spojení proto slibuje skvostný zážitek. Koncert se koná v Maškarním sále, kde si světově proslulý klavírista a předloňský vítěz britských BBC Music Magazine Awards, podle vlastních slov, vždy toužil zahrát a festival mu toto přání s potěšením splní.

Na Dvořákovo trio naváže ve čtvrtek koncert Zemlinského kvarteta, jednoho z nejúspěšnějších českých komorních souborů vůbec. Na programu je kromě Dvořákových kvartetů také kvartet Bedřicha Smetany „Z mého života“, který skladatel napsal již jako hluchý. V hlavě mu prý neustále zněl jeden jediný tón, kterému nemohl uniknout. Pozornější posluchač pak ve skladbě několikrát zaslechne, jak onen neodbytný tón zlověstně ční nad fascinující melodií skladby.

Předzvěstí vrcholu festivalu je páteční Barokní večer – okázalá přehlídka virtuozity českých sólistů: sopranistky Heleny Hozové, koncertního mistra České filharmonie Jiřího Vodičky a sólového trumpetisty Symfonického orchestru hl. m. Prahy Marka Zvolánka v doprovodu souboru Barocco sempre giovanne. Společně nám v Zámecké jízdárně dokážou, že baroko nestárne (jak naznačuje název souboru Baroko stále mladé). Atmosféru barokní oslavy dokreslí tanečníci ze souboru Hartig Ensemble v opulentních dobových kostýmech a fanfáry Staroměstských trubačů.

6. 8. festival slavnostně završí Operní gala s nejslavnějšími melodiemi z oper W. A. Mozarta, G. Verdiho, G. Pucciniho, B. Smetany a dalších. V dojemných i rozverných áriích vynikne talent výborných českých a slovenských pěvců: Jany Šrejmy Kačírkové, Borise Prýgla a Pavola Bršlíka. V doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Petera Valentoviče zakončí poslední galavečer i celý čtyřtýdenní festival nejslavnější duet prince a Rusalky z opery Antonína Dvořáka. Příhodně se tak po zahajovacím koncertu, který se odehrál na hladině zámeckého jezírka, opět vrátíme do vodní říše, kde se festival uzavře.

Také tento víkend bude naposledy otevřena Festivalová zóna, která zve všechny návštěvníky, turisty i občany Českého Krumlova na rozmanitý program zdarma. V pátek zahájí koncertem Colorful People Trio a promítáním filmu Moulin Rouge v letním kině. V sobotu pak po ranním cvičení s živou hudbou a odpoledních výtvarných dílnách zavře brány Klášterní zahrady poslední koncert programu DJ Mach W. + Michal Hadaš.

Aktuální informace k programu a podrobnosti k jednotlivým koncertům a Festivalové zóně naleznete na webových stránkách www.festivalkrumlov.cz, kde je také možné zakoupit vstupenky.

You may also like...