Festival Krumlov zahájí unikátní koncert Voda a oheň na zámeckém jezírku

Štafetu festivalů klasické hudby přebírá po Pražském jaru a Smetanově Litomyšli Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který začíná v jihočeské perle UNESCO doslova za pár dní.

Celkem 15 hlavních a přes 25 doprovodných koncertů a aktivit zaplní od 15. července do 6. srpna 9 krumlovských scenérií s neopakovatelným geniem loci, pod širým nebem i v překrásných historických sálech či mezi azbukou pokrytými zdmi románského kostela. Chystá se unikátní koncert Jihočeské filharmonie na jezírku v zámeckém parku, dechberoucí Čajkovský v podání patnáctiletého virtuosa či Harry Potter a Rusalka v Pivovarské zahradě.

Festival Krumlov zahájí 15. července koncert s názvem Voda a oheň v poetické atmosféře zámeckého jezírka, kam se hudba vrátí po 27 letech. Neobvyklá lokace slibuje nejen výjimečnou podívanou, ale i opravdovou produkční výzvu. Jihočeská filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného bude usazena na podiu na jinak nepřístupném ostrově.  Nad vodní hladinou se příznačně ponese Vodní hudba a Hudba k ohňostroji G. F. Händela.

Na druhém festivalovém večeru 16. července nazvaném Noc romantismu se v Čajkovského Klavírním koncertu č. 1 b moll představí brilantní patnáctiletý virtuos Ryan M. Bradshaw. Doprovodí ho Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením nastupujícího šéfdirigenta Petra Popelky. V druhé části koncertu přední český orchestr připomene 200 let od narození Césara Francka uvedením jeho nejslavnějšího orchestrálního díla Symfonie d moll.

Tento koncert spojuje dva dlouhodobé záměry dramaturgie Festivalu Krumlov, které přesahují program jednotlivých ročníků – připomenutí významných hudebních výročí a akcentování nastupující generace mladých umělců. Obojí propojí také koncert 29. 7. Václav Hudeček a mladí talenti, jak přibližuje Gabriela Rachidi, ředitelka festivalu: „Rozhodli jsme se spojit koncert houslisty Václava Hudečka, který letos oslavil 70. narozeniny, s mladými umělci – finalisty mezinárodní televizní show Virtuosos V4+.“

„V duchu oslav hudebních výročí se ponesou i koncerty jiných žánrů a komorní koncerty,“ pokračuje Rachidi, „hudbu jednoho z nejúspěšnějších žijících skladatelů na světě – Johna Williamse, držitele 5 Oscarů, který letos oslavil své 90. narozeniny, přeneseme do Pivovarské zahrady. Návštěvníci se mohou těšit i na komorní koncerty Dvořákova tria, Zemlinského kvarteta, Kalabis Quintetu, Komorní filharmonie Pardubice či na písně Jistebnického kancionálu, které zazní 150 let od svého objevení v podmanivé atmosféře kostela sv. Mikuláše v Boleticích v podání fenomenálního ženského vokálního souboru Tiburtina Ensemble.“

„Baroko se jako Ariadnina nit táhne zámeckým rokem a během letošního Roku šlechtických slavností nahlédneme, jak si šlechta krátila dlouhé chvíle. Nedílnou součástí nejen zábavy, ale celého života aristokracie, byla také hudba a divadlo,“ říká PhDr. Pavel Slavko, kastelán Státního hradu a zámku Český Krumlov, jehož honosné prostory festival každoročně hostí.

Hold baroku tak vzdá i festival a nahlédnutí do života šlechty nabídne nejen na úvodním koncertě. 295 let po své benátské premiéře oživí Vivaldiho opera Farnace zámecké divadlo 21. – 22. 7. Další koncert 21. 7.  Varhanní matiné Jaroslava Tůmy je věnovaný dílu barokního velikána J. S. Bacha 23. 7. propojí Čtvero ročních dob z Benátek do Argentiny koncert nazvaný Vivaldi meets Piazzolla. Vyvrcholením letošního roku, částečně věnovanému baroku, bude 5. 8. Barokní večer, kdy diváky zcela obklopí umění tohoto období díky souboru Barocco sempre giovanne se sólisty Helenou Hozovou (soprán), Jiřím Vodičkou (housle) a Markem Zvolánkem (trubka), fanfárami Staroměstských trubačů na dobové trumpety – clariny a tanečníky z Hartig Ensemble – tance tří staletí v opulentních dobových kostýmech.

6. 8. festival slavnostně završí Operní gala s nejslavnějšími melodiemi z oper W. A. Mozarta, G. Verdiho či G. Pucciniho. Dojemné i rozverné árie nechají vyniknout talentu vynikajících českých a slovenských pěvců, jejichž renomé už dávno přesáhlo hranice našich zemí: Jany Šrejmy Kačírkové, Borise Prýgla a Pavola Bršlíka. V doprovodu PKF – Prague Philharmonia zakončí poslední galavečer i celý čtyřtýdenní festival nejslavnější duet prince a Rusalky z opery Antonína Dvořáka.

„Mezinárodní hudební festival k Českému Krumlovu neodmyslitelně patří již 30 let – od zapsání města na Seznam světového dědictví UNESCO, které si letos také připomínáme. Těší nás, že se spolupráce Festivalu Krumlov s městem v průběhu let nadále rozvíjí, a že i letos je program obohacen o letní Festivalovou zónu, která nabízí atraktivní program pro všechny zdarma a propojuje tak občany i návštěvníky Českého Krumlova,“ uvádí starosta města Český Krumlov Dalibor Carda

Festivalovou zóna nabídne široké veřejnosti nejen multižánrové koncerty, ale i nepřeberné množství doprovodných aktivit: Krumlovský Montmartre – malířské a výtvarné dílny, letní kina, cvičení s živou hudbou, výstavu To nejlepší ze sbírky Galerie Kooperativy“, Audi šoférský trenažér a další. Festivalová zóna vznikne letos v blízkosti centra města – v areálu Klášterů Český Krumlov. V těsném sousedství hlavního koncertního místa Pivovarské zahrady tak v Klášterních zahrad vytvoří rozsáhlý společenský, kulturní i odpočinkový areál otevřený pro všechny zdarma.

Aktuální informace k programu a podrobnosti k jednotlivým koncertům jsou na webových stránkách www.festivalkrumlov.cz, kde můžete také zakoupit vstupenky.

You may also like...