Festival Rosa Bohemica zve na krásná místa, kde hudbou oživí dávné příběhy 

Koncerty spojující zážitek z hudby s atmosférou netradičních historických míst nabízí i po prázdninách třetí ročník festivalu Rosa Bohemica. Výjimečný koncert věnovaný geniální tvorbě významného raně barokního skladatele Heinricha Ignaze Bibera zazní už 2. září na zámku v Nižboru v podání souboru Ensemble Inégal. Přednáška varhaníka Adama Viktory se uskuteční 1. října na zámku v Louňovicích pod Blaníkem a bude poctou Janu Dismasi Zelenkovi, nejvýznamnějšímu hudebnímu skladateli českého baroka. A program je připraven i na dalších místech. „Chceme lidem přiblížit atmosféru kostelů, klášterů, zámků a dalších pozoruhodných prostor. A naplnit je krásnou, kvalitní hudbou, která rezonuje s jejich jedinečným geniem loci,“ říká sopranistka Gabriela Eibenová, zakladatelka festivalu. Ten letos potrvá až do 21. listopadu. 

Novodobé odhalení dosud neznámé hudby Jana Dismase Zelenky je senzací pro všechny milovníky baroka. Nenahraditelné místo v procesu znovuobjevování Zelenkova odkazu má varhaník a dirigent Adam Viktora. Právě on bude pro posluchače průvodcem po cestě Zelenkovým životem i dílem. Tohoto „blanického rytíře“ tak představí publiku z pohledu znalce Zelenky a milovníka jeho hudby, jemuž se při studiu jeho díla podařilo objevit hudební poklad nevyčíslitelné ceny,“ říká Gabriela Eibenová a zve 1. října na Viktorovu poutavou přednášku do Louňovic pod Blaníkem.

K událostem festivalu budou rozhodně patřit i tři koncerty renomovaného souboru Ensemble Inégal, jejichž zakladatelem a vedoucím je právě Adam Viktora. „Už 2. září vystoupí soubor s Růžencovými sonátami významného raně barokního skladatele Heinricha Ignaze Bibera na zámku Nižbor. V komorním složení s Gabrielou Eibenovou se pak soubor 12. října představí publiku v Praze v kostele svatého Vavřince. A s kolekcí Handelových skladeb pak 19. listopadu Enseble Inégal rozezní i zámek v Děčíně, kam náš festival letos zavítá poprvé,“ uvádí Gabriela Eibenová. 


Panenský Týnec, Roudnice nad Labem, Dvořákova Vysoká i Kosmonosy

Jedinečným místem bude i Panenský Týnec známý především díky nedostavěnému gotickému chrámu. Rosa Bohemica zde ale publikum zavede do kostela sv. Jiřího – mimořádný koncert středověké hudby v podání Dua Kchun včetně originální videoartové projekce se zde uskuteční 30. září.

K atraktivním místům festivalu patří starý augustiniánský klášter v Roudnici nad Labem a zámeček ve Vysoká u Příbramě, kde našel svůj druhý domov skladatel Antonín Dvořák. Závěrečný koncert 21. listopadu už tradičně zazní na krásném zámku v Kosmonosích,říká zakladatelka Rosy Bohemicy.

Rosa Bohemica by měla dělat lidi spokojenějšími, pokud se to i na podzim podaří tak, jako v létě, kdy festival začal, bude to skvělé. Já jsem se jako malá ráda toulala po neznámých cestách. Radost z objevování krásných historických míst mi zůstala dodnes, a to dobrodružství chci nabídnout i našim posluchačům,“ dodává Eibenová.

Program, informace o účinkujících, mapa dějišť, termíny jednotlivých akcí i vstupenky lze najít na www.rosabohemica.cz.

Rosa Bohemica. Vstupné dle jednotlivých akcí (v průměru okolo 160,- Kč), slevu mají studenti, senioři, ZTP a ZTP/P. Vstupenky lze koupit přes www.goout.cz nebo stránky festivalu.

You may also like...