Focus ST Edition v novém kabátě: dokonalá kombinace schopností pro silnice i závody

Ford dnes představil dosud nejkomplexnější Focus vyvinutý v rámci programu Ford Performance, a to v podobě Focusu ST Edition připraveného pro jízdu na silnici i na závodním okruhu.

Focus ST Edition je navržen tak, aby nadšené řidiče na okruhu odměňoval reakcemi na úrovni závodních vozů a zároveň jim poskytoval komfort špičkově vybaveného rodinného vozu pro cesty do školy nebo do práce, a představuje tak dokonalou kombinaci použitelnosti a praktičnosti.

Focus ST Edition, který je nyní k dispozici k objednání na vybraných trzích, získává svůj znak Sports Technologies díky vyspělým prvkům, jako jsou:

  • nastavitelný systém odpružení naladěný společností Ford Performance, který umožňuje nadšeným majitelům vyladit jízdní vlastnosti vozu podle svých osobních preferencí.
  • Kola z lehkých slitin vyrobená procesem flow-forming, který se používá také při výrobě leteckých komponentů
  • Přední brzdy Brembo, které zajišťují výkonné a konzistentní brzdění i při sportovní jízdě
  • Motor Ford EcoBoost o objemu 2,3 litru a výkonu 280 k umožňující zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,7 sekundy a točivý moment 420 Nm pro dynamické zrychlení v jakékoliv situaci

Focus ST Edition je stejně pohodlný při cestě na závodní okruh, jako je schopný, když na něj vyrazí. Nejoblíbenější volitelné prvky výbavy z řady Focus ST jsou součástí standardní výbavy a ulehčují rychlé výjezdy za mrazivých zimních rán, přináší bezproblémovou jízdu po dálnici a špičkový zvuk audiosystému B&O pro soundtracky na dlouhých cestách.

Jedinečný exteriér v modré barvě modrá Azura s černými lesklými detaily a modré prvky interiéru v barvě modrá Motion dodávají vozu nezaměnitelnou exkluzivitu.

Nový Focus ST Edition představuje to nejlepší z nabídky Ford Performance v každodenně použitelném balení,“ řekl Stefan Muenzinger, manažer Ford Performance pro Evropu. „“Sports Technologies“ znamená, že řidiči nemusí dělat kompromisy v oblasti pohodlí, ale přesto si mohou užít vzrušení z jízdy na okruhu.“


Kontrola a jistota

Nastavitelný podvozek Focusu ST Edition je dodáván se setupem z dílny Ford Performance, který byl důkladně testován po celé Evropě, včetně německého okruhu Nürburgring Nordschleife.

Dvoucestně nastavitelný systém odpružení vyrobený specialisty na motorsport společnosti KW Automotive je vybaven dvojitými plášti tlumičů z nerezové oceli a práškově lakovanými pružinami. V porovnání se standardním Focusem ST je snížen o 10 mm vpředu i vzadu pro lepší vyváženost a ovladatelnost a zákazník má k dispozici další možnost regulace o 20 mm. Tuhost pružin je ve srovnání se standardním Focusem ST zvýšena o více než 50 %.

Dvanáct stupňů nastavení tuhosti tlumiče ve směru stlačení – míra pohybu tlumiče směrem nahoru, který je povolen při kontaktu kola s nerovností vozovky, a 16 stupňů nastavení odskoku – rychlost, s jakou se tlumič po pohybu nahoru vrací do své polohy, poskytují řidičům Focusu ST Edition ještě větší míru kontroly nad reakcemi vozu při průjezdu zatáčkou.

Focus ST Edition se dodává také s technickou dokumentací, která obsahuje doporučená nastavení odpružení pro různé jízdní podmínky a pomáhá tak milovníkům sportovní jízdy vyladit své řidičské zážitky.

Lehká 19palcová kola z lehké slitiny snižují neodpruženou hmotnost o 10 % v každém rohu vozidla. Kola jsou vyrobena procesem flow-forming, který zhutňuje hliníkovou slitinu, aby si zachovala pevnost v tahu a zvýšila odolnost proti nárazům při použití menšího množství materiálu. Snížená hmotnost kol znamená, že dokáží rychleji měnit směr jízdy a kopírovat profil povrchu vozovky nebo trati a pomáhají vysoce výkonným pneumatikám Pirelli P Zero Corsa v přilnavosti pro optimální akceleraci, brzdění a průjezd zatáčkou.

Focus ST Edition, který je k dispozici výhradně v konfiguraci pětidveřového hatchbacku se šestistupňovou manuální převodovkou, je vybaven 2,3litrovým motorem EcoBoost s turbodmychadlem twin-scroll, který dosahuje výkonu 280 k při 5 500 ot/min a točivého momentu 420 Nm od 3 000 ot/min, což přináší zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,7 sekundy a maximální rychlost 249 km/h.

Připraven na silnici

Být nadšeným řidičem by nemělo znamenat trpět každodenním nedostatkem komfortu. Focus ST Edition je standardně vybaven volitelnými prvky výbavy, které zákazníci Focusu ST volí nejčastěji, včetně sofistikovaných asistenčních systémů pro řidiče.

Sada Assist zahrnuje adaptivní tempomat s rozpoznáváním rychlostních značek a udržováním v jízdním pruhu, který je navržen tak, aby zejména jízda po dálnici byla méně náročná, a dále hlídání mrtvého úhlu se signalizací ve vnějších zpětných zrcátkách nebo varování před projíždějícími vozy při couvání z parkovacího místa s aktivním brzděním.

Focus ST Edition je také vybaven prémiovým audiosystémem B&O s výkonem 675 W, deseti reproduktory a subwooferem, zatímco standardní sada Winter zahrnuje vyhřívaný volant a vyhřívané čelní sklo pro rychlé odmrazování.

Každý Focus ST Edition je lakován modrou barvou Azura – exkluzivní pro tento model v rámci modelové řady Focus ST – doplněnou černými koly z lehké slitiny s vysokým leskem, střechou, zadním spoilerem a difuzorem, zpětnými zrcátky a znaky s nápisem ST. V interiéru jsou sedadla Ford Performance, volant, madlo řadicí páky, kolenní podložky na středové konzole a koberečky opatřeny prošíváním v barvě modrá Motion.

Focus ST Edition se připojuje ke stávající řadě Focus ST, která nabízí pětidveřovou karoserii a kombi s možností volby sedmistupňové automatické převodovky.

Zdroj: Ford Czech Republic

You may also like...