Fotografický spolek 400ASA otevřel novou galerii na Smíchově

Spolek sedmi českých fotografů400ASA po dvou letech od svého založení otevírá vlastní výstavní prostor věnovaný dokumentární fotografii. 400 ASA Gallery vznikla v unikátní památkově chráněné budově městské trafostanice z 20. let s rondokubistickými prvky, která dlouhá léta chátrala, a až tento záměr jí vdechl nový život. Galerie se nachází na rohu ulic Kováků a Na Zatlance na pražském Smíchově. 18. září zde zahájila týdenní opening, kdy se prostory galerie poprvé otevřely veřejnosti.

Během těchto sedmi dní je vstup do galerie zdarma a návštěvníci mohou nahlédnout do obou pater galerie, prolistovat si některou z fotografických knih, prohlédnout si a případně zakoupit autorské tisky členů 400 ASA, nebo si jenom dát kávu. Každý ze sedmi členů spolku 400ASA zde během těchto sedmi dní nabídne k prodeji jednu ze svých fotografii a část výtěžku z jejich prodeje bude určena na podporu charitativního projektu. „Polovinu z utržené sumy pošleme do veřejné sbírky na nákupy jídla rodinám samoživitelů. Sbírku v jarní karanténě založila novinářka České televize Nora Fridrichová a od té doby spolupracuje s organizacemi, které se rodinám samoživitelů snaží pomáhat. Matky a otcové samoživitelé patří mezi skupiny nejvíc ohrožené ekonomickým poklesem po koronavirové krizi. Polovina z ceny každé prodané fotografie tak přispěje na velký vánoční nákup těmto rodinám,“ vysvětluje Erik Švamberk ze 400ASA.

Nový komorní multifunkční prostor nabídne nejen místo pro fotografickou galerii, ale také zázemí pro setkávání členů spolku a všech zájemců se vztahem k fotografii. „Věříme, že 400 ASA Gallery se stane zázemím pro domácí, ale i světovou fotografickou tvorbu. V alespoň pěti výstavních projektech ročně a v rámci dalšího doprovodného programu zde chceme vzdělávat, popularizovat a podporovat fotografický žánr, který má u nás bohatou tradici. Mimo pravidelných výstav členů budou na programu také další věhlasná zahraniční i domácí jména. Plánujeme také projekt na podporu tvorby mladých fotografů,“ popisuje ambice zakladatelů Erik Švamberk z 400ASA.Již letos v říjnu zde 400ASA otevře dlouho připravovanou a z důvodu pandemie odloženou výstavu SIBERIA fotografa Martina Wágnera.

400 ASA Gallery (Kováků 32) je v týdnu od 18. do 25. září otevřena od 11 do 18hodin.

400 ASA je fotografický spolek, který v roce 2018 založili fotografové Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Alžběta Jungrová, Antonín Kratochvíl, Jan Mihaliček, Tomki Němec a Martin Wágner. Cílem spolku je posilování prestiže dokumentární tvorby. Spolek za dva roky fungování vydal již tři fotografické publikace a zorganizoval mimo jiné i dvě velké kolektivní výstavy.

You may also like...