Freudovo pozdní odpoledne – Sigmund Freud zpívá v Divadle Na zábradlí

Pražské Divadlo Na zábradlí 22. a 23. října uvede první a druhou premiéru „psychoanalytické operety” Freudovo pozdní odpoledne. V nejnovější inscenaci režiséra Davida Jařaba zazní devět písní s původní hudbou Jakuba Kudláče.

Freudovo pozdní odpoledne zachycuje jednu životní etapu známého analytika lidské duše. Odehrává se ve Vídni na konci 19. století, přesto je však mimořádně aktuální a věnuje se tématům, která dodnes vyvolávají kontroverzi. Inscenační tým se zaměřuje zejména na souvislosti mezi traumaty z dětství a psychosomatickými neurózami v dospělosti. Vychází z Freudových experimentů, které potvrzovaly, že častou příčinou hysterických onemocnění je vytěsnění zážitku ze sexuálního zneužití. „Freud je dnes známý spíše svou pozdější teorií pudů a Oidipovského komplexu, což jsou koncepty, které přenášejí pozornost od reálných traumat k lidským instinktům a fantaziím. Jeho práce K etiologii hysterie, stejně jako (z dnešního pohledu) přinejmenším pochybné lékařské experimenty s Wilhelmem Fliessem, zůstávají ve stínu,” uvádí k tématu inscenace dramaturgyně Barbora Šupová.

Role Sigmunda Freuda a Wilhelma Fliesse ztvární Václav Vašák a Jiří Černý. V dalších rolích se objeví například Jana Plodková, Kateřina Císařová, Anna Fialová, Anežka Kubátová, Robert Mikluš, Vasil Fridrich, Miloslav König nebo Vojtěch Vondráček. Většina herců také v inscenaci zazpívá ‒ Freudovo pozdní odpoledne je hudebním dílem po vzoru vídeňské operety 19. století. „V kontrastu s vážností tématu jsme usilovali o skutečně lehký, komický až frivolní tvar, opírající se o rozšafnou hudbu a téměř říkankové texty. Právě tímto kontrastem jsme chtěli docílit určitého tragikomického efektu, který nám přišel pro poselství tak závažného tématu, jako je zneužívání dětí rodinnými příslušníky a jeho následky, velmi vhodný,” říká k netradiční formě inscenace režisér David Jařab. Ten je zároveň autorem písňových textů, k nimž složil hudbu Jakub Kudláč. 

Freudovo pozdní odpoledne

Není to příběh nikoho konkrétního.“ Psychoanalytická opereta, jejíž hlavní postavou není nikdo menší než sám Sigmund Freud. Inscenace na téma, které dodnes zůstává maximálně kontroverzní. Vídeň ve zlatém období konce 19. století byla zábavná, opulentní, opojná, ale i pokrytecká. Na některá odhalení ještě nebyla dost silná a původu některých traumat nedokázala rozumět. Vyspělý svět ještě nebyl zralý na odhalování tajemství, která skrývala dobře chráněná rodinná sídla i neosvětlená zákoutí lidských duší.

Scénář, scéna a režie: David Jařab
Dramaturgie: Barbora Šupová
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Jakub Kudláč

Hrají: Václav Vašák, Jana Plodková, Kateřina Císařová, Jiří Černý, Anežka Kubátová / Anna Fialová, Vojtěch Vondráček, Robert Mikluš / Vasil Fridrich, Miloslav König, Ondřej Jiráček, Lucie Djakoualnová

21. 10. v 10:00 – veřejná generálka
22. 10. v 19:00 – 1. premiéra
23. 10. v 19:00 – 2. premiéra
26. 10. v 19:30
8. 12. v 19:00
11. 12. v 19:00

Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Na zábradlí nebo on-line na www.nazabradli.cz.

You may also like...