Gala představení Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, jehož patronem se letos stal Jiří Kylián, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore. 

Dům tanečního umění Praha je nový – zatím výjimečný – fenomén české kultury. Je to původně ‚stará varna‘ Pivovaru Braník z 19. století, dnes velmi citlivě revitalizována a rekonstruována. V tomto historicky chráněném brownfieldu se téměř přesně před dvěma lety objevil unikátní prostor (2890 m²), ve kterém našlo své nové sídlo hned několik významných nezávislých – neziskových organizací tanečního umění.

Diváci gala představení uvidí ukázky toho nejlepšího, co připravili stálí rezidenti Domu tanečního umění: Pražský komorní balet, Balet Praha Junior, Baby Balet Praha, Taneční centrum Praha, konzervatoř – gymnázium a Terpsichore – dětské taneční studio a přípravka konzervatoře. Interprety, ale i tvůrci budou výhradně domácí členové výše uvedených institucí a jejich tvůrčí týmy počínaje choreografem Petrem Zuskou, tvůrcem evropského formátu, choreografem Jiřím Pokorným (bývalý člen Nederlands Dans Theater), choreografkou Vlastou Schneiderovou (která byla přes třicet let ředitelkou Tanečního centra Praha) a konče kmenovými choreografy a členy pedagogického sboru konzervatoře TCP a baletní přípravky Terpsichore. V rámci večera bude ve foyer divadla také možné zhlédnout výstavu o Pavlu Šmokovi, jednom z nejvýznamnějších choreografů 20. století, kterou připravil Nadační fond a Institut Pavla Šmoka, jenž je také jedním z rezidentů Domu tanečního umění.


„Je zvláštní si představit, že by člověk skutečně mohl začít svoji taneční kariéru jako čtyřletý v přípravce, projít osmiletým studiem konzervatoře, spojeným s členstvím ve dvou studentských souborech, už za studia spolupracovat s profesionálním souborem, po absolvování do něj i vstoupit, prožít zde svojí kariéru, do důchodu jít jako pedagog, choreograf, manažer, divadelní technik, nebo zkrátka spolupracovník jednoho z rezidentů Domu tanečního umění… a při tom všem neopustit jeden areál budov,“
říká Jan Schneider, ředitel konzervatoře Taneční centrum Praha. „U nás se to podařilo a můžeme fungovat všichni společně – od nejmenších dětí přes studenty tanečního umění až po špičkové taneční profesionály. Navíc v moderně vybavených, reprezentativních a současně funkčních prostorách, které jsou důstojným prostředím pro školní výuku i uměleckou činnost. Mezi rezidenty Domu tanečního umění vznikla velmi dobrá synergie, neopominutelným faktem je i to, že se díky sdílení prostor a prostředků všem zúčastněným daří snižovat náklady na jejich profesionální práci. 

„Taneční centrum Praha, v české taneční kultuře první nezávislá tvůrčí dílna, vznikla již před 62 lety a představuje kořeny současného tanečního divadla – tedy eklektického propojování klasického, moderního, jazzového a etnických tanečních projevů,“ říká manažer konzervatoře TCP a dramaturg Domu tanečního umění Praha Ing. Antonín Schneider. „To je také jeden z impulzů dnešního představení – chceme ho věnovat našemu učiteli – otci zakladateli moderního tance u nás Františku Pokornému, který 23. února oslaví 90. narozeniny. Představení chceme věnovat také jemu. Zdravotní stav mu nedovolí, aby byl s námi v neděli divadle, ale my jsme naopak s ním a snažíme se jeho mimořádně významný odkaz dále rozvíjet. Konečně uvidíte sami.“ 

Vstupenky na gala představení jsou k zakoupení na webu Divadla na Vinohradech pod tímto odkazem: divadlonavinohradech.com/divadelni-hra/GALA.

Foto: Serghei Gherciu

You may also like...