Galerie ART Praha vystavuje díla malíře Romana Brichcína

Od čtvrtka 11. března vystaví v Galerii ART Praha na Staroměstském náměstí svá díla český soudobý malíř Roman Brichcín. K vidění budou především díla z aktuální tvorby již proslaveného malíře, jejž současní žádaní mistři a jeho starší kolegové z umělecké branže považují za posledního skutečného malíře moderní doby. Malíř kontrastů a symbolů tak opět po delší době představí veřejnosti díla s nábožensko-spirituální tematikou i obrazy opěvující jazz a říši zvířat.

Brichcínova tvorba bývá označována za existencionální. Emocionalita a expresivita jeho tvorby nepramení však z roviny surreálné, ale z roviny duchovní. „Nejde o žádné setkání růže a deštníku na operačním stole, jak surrealismus charakterizoval jeden z jeho otců, Marcel Duchamp, ale o duchovní zpodobení lidského nitra, lidské existence ve světě,“ napsal o tvorbě Brichcína malíř a spisovatel Lubomír Filip Piperek. Podle něj Brichcín sice zobrazuje člověka v akci a člověka trpně zmítaného, člověka zachyceného v kleci vztahů a náruživostí, ale zároveň bytost čekající na zázrak. V Brichcínově tvorbě lze poměrně lehce vystopovat barokní vliv lidské a tvůrčí duality. Asi i proto lze na obrazech nalézt barokizující symboly, lebky, levitace, zrcadla.

Obrazy vystavené v Galerii ART Praha jsou plné kontrastů, taková je ostatně celá Brichcínova tvorba. „Kontrast barev, plných sytých ploch a jemných valérů, jiskření a monotónnosti. Kontrast pevných, prokreslených postav a jejich souputníků, lineárně načrtnutých, často jen zkratkovitě v kresebné linii. Kontrasty a symboly, a tím myslím i symbolické pózy těl, vyžadují od diváka soustředění, hledání míry, rovnováhy. Tím jej vtahují do zobrazených dějů a zaostřují jeho pozornost k vnitřnímu poselství obrazu,“ popisuje dílo Piperek. Podle jeho slov návštěvníky výstavy čeká „masivní konfrontace mezi tvůrcem a divákem, což je něco úžasného, neodehrává se na každé výstavě ani každý den a evokuje výtrysk pozitivní energie z pláten, která jsou jí nabita“.

Hlavní vystavená díla:

Jazztime, 2017-18, olej/juta,plátno, 110 x 150 cm

Blue blues, 2017-19, olej/juta,plátno, 80 x 120 cm

Černá madona, 2018, olej/plátno, 110 x 140 cm

Holka ze škatulky, 2017-18, olej/plátno, 100 x 130 cm

Relikviář, 2017, olej/plátno, 80 x 100 cm

Roman Brichcín se narodil 28.10.1958. Od roku 1976 do roku 1978 studoval kresbu a malbu u Jiřího Zemana a Dany Puchnarové. 1980 – 1985 pak pokračoval na Katedře výtvarné výchovy v Plzni (PF UK). Po absolutoriu se věnuje volné malbě. Žije a tvoří v Českých Budějovicích. Jako významný malíř absolvoval desítky výstav, převážně v Německu, Rakousku, Švýcarsku a v České republice.

Výstava ROMAN BRICHCÍN 2019 potrvá v Galerii ART Praha od 11. dubna do 10. května a jde o výstavu prodejní. Otevírací doba je pondělí až pátek od 10:30 do 18:30 a v sobotu od 10:30 do 17:00 hod.