Giving Tuesday: Přispějte Máťovi s Kubíkem na pohybovou terapii

Postavíme dvojčata Máťu a Kubíka na vlastní nohy? To je cíl letošní sbírky VDV v rámci celosvětové dárcovské výzvy, kterou najdete ZDE. Chlapci se narodili s dětskou mozkovou obrnou. Dnes je jim 13 let a už byli celkem 27x (na 6 týdnů) na specializovaných klinikách a 27x (na 14 dní) v rehabilitačním centru. Rodiče se diagnózu dozvěděli, když byl chlapcům jeden rok. Lékaři jim doporučili cvičit Vojtovou metodou a ta přinášela výsledky.  Máťa začal zapojovat ruce, přendávat si věci z jedné do druhé a přetáčet se na bok. Kubík na tom byl podobně, jen se celým cvičením provztekal.

„Kluci musí pravidelně, a hlavně intenzivně cvičit, jelikož je pro nás i pro ně velmi důležité neustálé rozvíjení psychomotoriky, motivovat je a posunout je na jejich vrchní hranice,“ říkají rodiče.

Některé terapie hradí zdravotní pojišťovna, jiné ne. Ceny za pobyt v centrech se pro oba chlapce pohybují v řádech stovek tisíc korun. To finanční situaci rodiny výrazně komplikuje. Pohybová terapie poblíž jejich bydliště vyjde na 52 000 korun pro oba chlapce. Navíc, aby se zaznamenal pokrok, lékaři doporučují alespoň dvě opakování.

Patronkou sbírky je oštěpařka a olympionička Irena Gillarová.

O Giving Tuesday 

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové se do Giving Tuesday zapojuje již od roku 2016, kdy tento svátek přišel do ČR. Za tu dobu nadace realizovala díky štědrým dárcům velmi úspěšné sbírky – například na projekt pomáhající lidem bez domova Nejdřív střecha, na elektrický zvedák pro Liama z Liberce či na schodišťovou plošinu pro paní Magdalenu.

Svátek dárcovství a dobrých skutků vznikl v roce 2012 jako den, který inspiruje lidi k tomu, aby konali dobro. Za posledních 10 let se tato iniciativa rozrostla natolik, že celoročně inspiruje stovky milionů lidí po celém světě k dárcovství, štědrosti a solidaritě. Češi za šest let, co je svátek připomínán i v ČR, darovali v rámci Giving Tuesday téměř 184 milionů korun a vykonali nespočet dobrých skutků.

You may also like...