Hlavní mýty obklopující 5G vyvráceny

Kromě některých zcela neopodstatněných obav lze zaslechnout také seriózní skepsi ohledně přínosů 5G. Celosvětová studie mezi spotřebiteli však ukazuje obrovskou poptávku po 5G a také naznačuje jeho široké uplatnění jako předpokladu mnoha technologií budoucnosti.

Mezi pouhé mýty patří třeba názor, že jsou spotřebitelé se službami 4G spokojeni a nebudou si chtít připlácet za 5G. Studie Ericsson ConsumerLab založená na 35 tisících rozhovorech s uživateli chytrých telefonů z 22 zemí světa však naznačuje opak. Například polovina dotázaných v Jižní Koreji či dva z pěti Američanů považují současnou rychlost mobilních dat za nedostatečnou. A celosvětově jsou spotřebitelé ochotni platit v průměru o pětinu více za mobilní internet výměnou za výhody 5G. Nejprogresivnější uživatelé by platili dokonce o 32 procent více, dvě pětiny z nich však za to očekávají nové aplikace a služby. Cena 5G připojení se ovšem může ukázat být nepříliš relevantním faktorem vzhledem k tomu, že vyšší efektivita sítě 5G sníží provozní náklady mobilních služeb a jejich zdražení vždy nemusí být nutné.

Předpoklad, že se výhody 5G týkají pouze chytrých telefonů, je další mýlka zapříčiněná odvozováním budoucnosti 5G od toho, k čemu používáme mobilní internet dnes. Podle studie jsou však spotřebitelé již připraveni na výraznější změny v tomto ohledu. Především co se sledování videa týče, jehož konzumace přes mobilní zařízení mimo domov by po zavedení 5G v průměru narostla o tři hodiny týdně. Polovina respondentů proto očekává, že s 5G budou využívat výrazně větší objemy mobilních dat, dle pětiny dotázaných až desetinásobné oproti svým současným zvyklostem.

Průzkum Ericsson ConsumerLab ovšem předvídá mnohem zásadnější proměny spotřebitelského chování. Například čtyři pětiny domácností s pevným připojením, které uvažují o přechodu k jinému poskytovateli, by pevnou linku zcela nahradily nebo alespoň doplnily o 5G. Jeho přenosové kapacity koneckonců přesahují rychlost současného kabelového připojení, 5G například umožňuje snadno streamovat videa v 8K na telefonu. 74 procent dotázaných by proto dalo přednost televizní službě s ultra vysokým rozlišením obrazu přijímané prostřednictvím 5G před běžnou kabelovou televizí.

„V diskuzi o přínosech 5G pro operátory i spotřebitele dosud převládaly spíše domněnky vycházející z dosavadních zkušeností. Studie Ericsson ConsumerLab ale ukazuje, že 5G přináší mnohem zásadnější změny než předcházející standardy,“ upozorňuje Jiří Rynt, Key Account Manager ve společnosti Ericsson. „A nejde jen o sledování videa či třeba větší využívání aplikací v cloudu. Nesrovnatelně vyšší přenosová kapacita a minimální latence 5G umožní také rozjezd autonomních vozidel, významné inovace v průmyslu či postupující digitalizaci zdravotnické péče.“

„Ericsson byl první, kdo zprovoznil komerční sítě 5G na čtyřech kontinentech. V současné době máme uzavřených přes 90 smluv na zřízení 5G sítí, z nichž je 36 již v provozu. První evropská komerční 5G síť byla spuštěna společností Swisscom v dubnu 2019 a je jen otázkou krátké doby, kdy se Česká republika bude také moci pochlubit novou sítí 5G. Společnost Ericsson je připravena ji postavit,“ říká Cveto Gašperut, Country Manager pro Českou republiku ve společnosti Ericsson.

Print Friendly, PDF & Email