Hledá se Dášeňka

Tak zní nová prázdninová výzva pro návštěvníky Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Spolu s akcí Letní putování za Dášeňkou na Strž začala sice už prvního července, pokračuje však celé prázdniny a slavnostně bude vyhodnocena na konci letní sezony 23. září. Nejpřínosnější a nejzajímavější informace z pátrání po osudech nejznámějšího pejska české historie se dočkají ocenění v podobě tematického dárkového balíčku a malého překvapení.

Po stopách Dášenky

„Putování po stopách slavného štěněte je určeno hlavně pro rodiny s dětmi. Těm vedle již tradičního zvýhodněného vstupného v létě nabídneme zcela nové papírové vystřihovánky s hádankami a kvízy na téma Dášeňčiných příběhů. Právě letos totiž uplyne 90 let od prvního vydání půvabného díla Karla Čapka Dášeňka čili život štěněte,“ říká ředitel Památníku Zdeněk Vacek. Podle něj je  až zarážející, jak málo toho víme o životě slavného pejska poté, co opustil domácnost Karla Čapka. Přitom upřímná Čapkova fascinace bílým štěňátkem, jehož maminkou byla jeho hrubosrstá foxteriérka Iris, dala vzniknout unikátní dětské knížce.

Dášeňka se narodila zřejmě v roce 1932, kniha poprvé vyšla roku 1933. Ze vzpomínek Olgy Scheinpflugové i dalších Čapkových blízkých víme, že šlo o velmi živé psisko, které kousalo, trhalo a ničilo skoro vše, na co přišlo. Jak je to ostatně u hrubosrstých foxteriérů zvykem. Fenka okousala dokonce i Čapkovy šachové figurky. Víme také, že Dášeňčiny sourozence, další potomky její mámy Iris, s díky odmítali Čapkovi přátelé – pátečníci. Spisovatel Vladislav Vančura se prý nechal umluvit, ale snad už druhý den zastavilo u Čapkovy vinohradské vily Vančurovo auto a lékař – spisovatel pejska vrátil.

Kam se vlastně Dášeňka poděla poté, co ze štěňátka vyrostl dospělý pejsek? Putovala do jedné myslivny, kde měla volnější výběh. Ale kdy, kam a ke komu zamířila, jakého věku se dožila, zda měla potomky a jestli její linie pokračuje dodnes, to všechno jsou otázky, jejichž zodpovězení je výzvou pro nadšené čapkovsko-kynologické badatele.

Nové vystřihovánky a pracovní listy

V zahradní verandě na Strži, přistavené podle Čapkova návrhu v roce 1938, se nachází část stálé expozice Památníku určená právě dětem. Kromě textů, obrázků a fotografií si mohou prohlédnout zahraniční vydání dětských knížek bratří Čapků a ve skříňkách na ně čeká i několik stylových hraček. Hlavní novinkou léta na Strži jsou nové papírové vystřihovánky s hádankami a kvízy na téma

Dášeňčiných příběhů, zábavné i vzdělávací materiály pro školáky a předškoláky, které speciálně pro Strž vytvořily Kateřina Zelingerová a Ilona Mach. Jednotícím motivem je právě Dášeňka a další psí kamarádi. Karel Čapek měl totiž ke zvířatům hezký vztah, v jeho tvorbě se prohánějí i další psi a kočky. Své pohádky si tak vysloužili pejsek Voříšek a kočka Jůra. Jedině Dášeňka však vydala na celou knížku.

Pro děti jsou připravené nové pracovní listy, deník štěňátka, papírové přání k narození štěňátka a návody k výrobě jednoduchých tematických hraček, které zvládnou i menší děti buď samy, nebo s pomocí rodičů. Materiály využívají originální Čapkovy kresby a jsou minimalistické co do pracnosti i designu. Je možné si je ve formátu PDF je možné si je stáhnout přímo na stránkách Památníku a vytisknout doma na obyčejné černobílé tiskárně ve velikosti A4 nebo A3, popřípadě jsou k mání přímo na místě.

Slavnostní vyhlášení

V sobotu 23. září se letní výzva Hledá se Dášeňka dočká vyhodnocení, rovnodenností totiž končí léto a nastupuje podzim. Ve stejný den Památník symbolicky uzavře i hlavní návštěvnickou sezónu a představí novou výstavu i televizní dokument Ondřeje Kepky, obojí k 60. výročí zpřístupnění Čapkovy Strže veřejnosti. Děti se během akce mohou těšit na Dášeňčinu kreativní dílničku.

Karel Čapek, zvířata a patník

Dášeňka na Strži nikdy nebyla, protože Karel Čapek sem přijel až v pozdním létě roku 1935. Její psí duch je tu však všudypřítomný. Mnohé rodiny s dětmi sem přicházejí se svými čtyřnohými mazlíčky, pro které byl v zahradě Čapkova letního domu instalován pískovcový patník Dášeňky. Je z roku 2013 a vytvořil ho sochař Michael Stránský.

Nejmenším návštěvníkům Strže nabízí Památník i dva multimediální kiosky s interaktivními kvízy, jimiž děti provádí digitalizovaná originální figurka Čapkova robota. Zahradu v létě oživují také nové citáty z děl Karla a Josefa Čapkových umístěné na závěsných

bannerech, které návštěvníci najdou v pergole s lavičkami. Památník letos pokročil i s modernizací Naučné stezky Karla Čapka. Pro děti tu na jednotlivých zastaveních čekají nové úkoly a Památník jim k nim nabídne aktualizované pracovní listy. I ty jsou, stejně jako materiály k Letnímu putování za Dášeňkou, ke stažení na webu capek-strz.cz.

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše je od dubna do konce října jotevřeno od úterý do neděle vždy 9.00–12.00 a 12.30–17.00. Zvýhodněné rodinné vstupné zůstává navzdory inflaci na 200 Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma.

Bohumil Brejžek
Foto: archiv Památníku

You may also like...