Hotel Almanac X Prague přináší do Prahy evropské trendy luxusního interiérového designu

Renovace jedné z nejznámějších pražských ikon, hotelu Alcron, otevírá novou etapu tohoto prestižního objektu. Po dokončení prací, které je plánováno na konec letošního roku, ponese hotel nové jméno: Almanac X Prague. Společnosti WSF Group a Wiener Städtische Versicherung jej zakoupily společně s přilehlou budovou již v roce 1995.  O téměř čtvrt století později dochází k proměně jeho identity, která bude nově odrážet současné evropské standardy designu snoubící luxus s kosmopolitním životním stylem. 

Nové interiérové pojetí na jedné straně respektuje proslulou minulost této budovy, zároveň ji však proměňuje v luxusní lifestylový hotel odrážející současné trendy hotelového odvětví. Koncept připravilo španělské studio Tres Cinco Uno Creative Studio v úzké spolupráci s tuzemskou architektonickou kanceláří Marani Architects a interními architekty WSF Group v čele se spolumajitelkou a architektkou Tinou Haselbacher. Projektování nového návrhu bylo zahájeno již v červenci 2020. Záměrem Tres Cinco Uno bylo vnést do nové identity hotelu originální interiérový styl současného evropského designu při respektování a zachování původních unikátních prvků. Studio Marani Architects pak sehrálo důležitou roli v koordinaci návrhu s místními úřady a následném schvalovacím procesu.        

Studio Tres Cinco Uno založila v roce 2018 talentovaná dvojice architektů – Pablo Poblet a Carlos Carrillo. Oba mají rozsáhlé zkušenosti s projektováním hotelů a prestižních restaurací jak na domácí půdě, tak i v zahraničí, např. ve Francii, Mexiku a Portugalsku.

Nový design přirozeně integruje historické prvky Art Deco stylu do moderního minimalistického rázu inspirovaného samotnou Prahou. Jako příklad lze zmínit charakteristickou paletu barev, které jsou k vidění na fasádách a střechách historických budov po celém městě. Designéři hledali cestu, jak tento zajímavý prvek elegantně skloubit s původním stylem budovy, nakonec se jej podařilo využít v několika nápaditých detailech – v lobby a restauraci se rozhodli zachovat unikátní mramor, dřevěné obložení a původní krb, naopak hotelové pokoje projdou kompletní proměnou, ponesou tak zcela nový design, včetně nového barevného provedení.

„Praha je podle mého názoru jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Pražské budovy jsou barevně velmi pestré a obecně rozmanité a pro náš nový koncept byly velkým zdrojem inspirace. Já osobně jsem byl také okouzlen letními procházkami podél řeky Vltavy a přilehlou zelení,” řekl Pablo Poblet z kreativního studia Tres Cinco Uno. „Tuto originální barevnou škálu jsme se proto rozhodli začlenit do nové podoby hotelových pokojů, jmenovitě jde o obklady na stěnách, skříně, čela postelí a různé tkaniny.”   

Architekti se také nechali inspirovat bohatou historií budovy. Když v roce 1932 Alois Krofta budoval Alcron, jeho vize byla ovlivněna dvěma revolučními směry. Prvním byl Art Nouveau, který akcentoval ornament a elegantní přírodní tvary, zatímco pozdější Bauhaus vyzdvihoval minimalismus, chytré navrhování dispozic, využití ocelových konstrukcí i více denního světla v interiérech. Světlo bylo pro architekta Kroftu obecně klíčovým prvkem. V přízemí Alcronu naprojektoval rozsáhlou otevřenou vstupní halu s okny v přední i zadní části, čímž vznikl zcela nový, neotřelý a úplně odlišný koncept veřejného prostoru, který organicky respektoval přirozený rytmus dne.  

„V přízemí hotelu jsme se rozhodli vrátit k původnímu prosvětlenému konceptu, plánujeme však odstranit stěnu, která dříve oddělovala lobby hotelu a restauraci. Nový Almanac X Prague tak opět nabídne impozantní otevřený prostor naplněný denním světlem z obou dvou stran budovy, který oživí původní vizi Aloise Krofty,“ vysvětluje Tina Haselbacher.     

Kombinace know-how talentovaného studia Tres Cinco Uno, které se zrodilo v jednom z nejprogresivnějších center designu ve Španělsku, a místní odbornosti studia Marani Architects spolu s architektonickým vedením majitelky hotelu Tiny Haselbacher přináší nový interiérový koncept se soudobými trendy v evropském designu a do Prahy tak přichází to nejlepší z odvětví luxusního a lifestylového hotelnictví.  Za zmínku stojí i skutečnost, že nový návrh v maximální míře využívá materiály od místních dodavatelů. Další důležitou charakteristikou zvoleného architektonického přístupu je střídmá a vyvážená estetika, která tak zdůrazňuje historické detaily budovy.     

„Výsledek nového interiérového designu Almanac X Prague potvrzuje výhody mezinárodní spolupráce,“ řekla za hotel Tina Haselbacher. „Podařilo se nám skloubit vliv českého prostředí s nejnovějšími mezinárodními designovými směry tak, aby hotel získal velmi osobitou a autentickou atmosféru. Těšíme se, až nás hosté z Evropy i celého světa navštíví a osobně zažijí nový a stylový koncept vyznávající luxus i moderní životní styl.“

 

You may also like...