Hurvínek prodává nevěstu! Přibližuje tak dětem i dospělým dílo Bedřicha Smetany

Opera Národního divadla Brno a Divadlo Spejbla a Hurvínka připravili pro malé diváky velmi speciální zpracování Prodané nevěsty. Brněnská premiéra ukázala, že tato originální oslava smetanového výročí bude divácký fenomén, na který se už 16. března může poprvé těšit i publikum v Praze. Hurvínek prodává nevěstu přiblíží jednu z nejpopulárnějších českých oper dětem a současně pobaví i rodiče, kteří s postavičkami Spejbla a Hurvínka vyrůstali. 

“S ohledem na mimořádný úspěch, který zažíváme při burácivém potlesku v brněnské Redutě při každé uvedené repríze doufám a věřím, že se nám podaří stejnou energii a radost přenést i do našeho Divadla Spejbla a Hurvínka. Mnohé oslavné kritiky, stejně jako nominace na inscenaci roku jsou tím nejlepším předpokladem pro úspěšné uvedení v Praze. Už od samotných zkoušek přicházeli všichni účinkující s mimořádnou radostí na zkušebnu a s velkou láskou a nasazením přistupovali ke vzniku tohoto jedinečného titulu. Troufám si tvrdit, že se tento přístup přetavil v originální scénický tvar, který potěší, pobaví a přinese radost všem divákům bez ohledu na věk a jejich zkušenost s operou, Bedřichem Smetanou, či Hurvínkem. Těším se na všechny milé diváky, uděláme vše proto, aby z divadla odcházeli nadšení.” říká umělecký šéf Divadla Spejbla a Hurvínka David Janošek. 

Autorkou adaptace je dramaturgyně Patricie Částková, která dokázala skvěle spojit obě divadelní ikony – Smetanovu nejoblíbenější operu Prodaná nevěsta a originální postavičky Josefa Skupy. Jednotlivá hudební čísla propojují dialogy loutek i sólistů tak, aby se diváci mohli seznámit nejen s probíhajícím dějem, ale i divadelním prostředím. Citlivě a hravě pracuje s možností, že určitá část publika se s operou díky inscenaci setká poprvé v životě. Prodaná nevěsta je upravena do podoby, díky které ani nejmladší diváci neztratí pozornost a zároveň získají představu o klasické opeře.

Nominace na inscenaci roku a nadšené divácké ohlasy

Hurvínek prodává nevěstu od prvního uvedení provází nespočet pozitivních ohlasů z řad diváků, stejně jako pochvalných recenzí ze strany odborné veřejnosti. Originální verze Prodané nevěsty získala nominaci na inscenaci roku v anketě Divadelních novin, v recenzích se pyšní hodnocením 100% a nejeden divadelní kritik označil zpracování za dokonalé. O mimořádném úspěchu svědčí i fakt, že brněnské reprízy jsou vyprodané zcela a na ty pražské zbývá posledních pár lístků. V červnu bude opera uvedena na prestižním festivalu Smetanova Litomyšl a obě divadla už nyní plánují termíny dalších uvedení na příští sezónu.


Oblíbené loutky promlouvají novými hlasy, v hlavních rolích excelují držitelé Thálie

V inscenaci se divákům poprvé výrazněji představí i nové hlasy populárních loutkových postaviček. Od roku 2022 je interpretem Spejbla a Hurvínka Martin Trecha, Máničku a Bábinku mluví Jana Mudráková. Oba talentované interprety mohou diváci v inscenaci slyšet mluvit i zpívat, uvidí je ale na jevišti i hrát a slavné loutkové postavičky vodit.

V inscenaci září operní sólistky Pavla Vykopalová, Andrea Široká a Ivana Pavlů, které se střídají v roli Mařenky. Ondřej Koplík, Vít Nosek a Tomáš Kořínek se dělí o roli Jeníka a Vaška. Kecala ztvárňuje Jan Šťáva, Josef Škarka nebo David Nykl. V roli Esmeraldy a Hospodské se alternují Eva Esterková, Veronika Zaplatilová a Eva Svozilová. Na scéně se tak společně potkávají přední operní umělci se slavnými postavami Spejbla, Hurvínka, Máničky a psa Žeryka.

Režie se ujala zkušená divadelní režisérka Hana Mikolášková, výpravu vytvořil umělecký šéf Divadla Spejbla a Hurvínka David Janošek, který současně vodí loutku Hurvínka a diváci jej uvidí i v roli Principála. V komorní verzi pro klavír, klarinet, kontrabas a housle operu hudebně nastudoval orchestr pod vedením Ondreje Olose.

Pražská premiéra se uskuteční 16. března 2024 v Divadle Spejbla a Hurvínka.

Foto: Marek Olbrzymek

You may also like...