Ilustrátor Rychlých šípů Marko Čermák oslavil životní jubileum 80 let

Kreslíř Rychlých šípů, autor tří desítek dalších komiksů i vyhledávaný knižní ilustrátor Marko Čermák oslavil v polovině února  kulaté životní jubileum – 80 let. Příznivci jeho tvorby mají možnost ochutnat umělcův „narozeninový dort“ v podobě výstavy v samém centru hlavního města – v Galerii 1 na nároží ulic Štěpánská a V Jámě. Výstava byla zahájena 5. března 2020.

Díky podpoře Městské části Praha 1 jsme pro expozici získali reprezentační prostory Galerie 1, bezprostředně u Václavského náměstí,“ říká za organizátory z oldskautského klubu Jestřábi kurátor výstavy Slavomil Janov.

Páteří expozice jsou originály Čermákových obrazů – desítka akvarelů s tematikou legendárních postav Rychlých šípů (ale i konkurenčního Bratrstva Kočičí pracky) a kolekce krajinomaleb, zejména z povodí Berounky, zpod svahů Brd, z Křivoklátska či Krušných hor. Všechny tyto lokality jsou umělcově srdci blízké a důvěrně je zná z bezpočtu let na svých trampských stezkách.

Z dalších vystavených děl jistě návštěvníky zaujmou ukázky knižních a časopiseckých ilustrací, například z velké encyklopedie her, souborného vydání románů Jaroslava Foglara i dalších knih, z obálek časopisu Skaut-Junák, trampských samizdatů a podobně.

Perličkou Čermákovy tvorby jsou ilustrace v novém sběratelském vydání románu Boženy Němcové Babička. Kniha vyšla v loňském roce a obsahuje šest celostránkových barevných ilustrací a na tři desítky drobných kolorovaných kreseb.

I když jen okrajovou, přesto nepřehlédnutelnou součást Čermákovy tvorby tvoří práce z oblasti filatelie. V roce 2012 vytvořil podklad pro poštovní známku ke století českého skautingu a je i autorem kreseb k doplňkovým přítiskům aršíků poštovních známek.

Marko Čermák však není jen výtvarníkem. Jako průkopník hry na pětistrunné banjo a zakládající člen proslulé country kapely Greenhorns patří i k nestorům české hudební scény. Ve výstavní síni jsou proto k vidění i exponáty, které dokumentují jeho letitou muzikantskou dráhu. K nejcennějším patří trofej z prvního ročníku festivalu Porta či výroční cena Mezinárodní bluegrassové asociace (IBMA), kterou bandžista získal v „Mekce“ country music, v americkém Nashvillu.

Poslední tematickou část výstavy tvoří exponáty, které přibližují oslavence jako celoživotního vyznavače trampingu. V této výstavní sekci si lze prohlédnout i ojedinělou kolekci panoramatických turistických map, kterých malíř zkraje 90. let vytvořil téměř půl druhé desítky.

Čermákova výstava v Galerii 1 má ovšem i charitativní podtext: „Prohlídka expozice je bezplatná, návštěvníci však mohou přispět dobrovolnou částkou na podporu výcviku asistenčních psů – Pomocné tlapky,“ dodává hlavní organizátor Slavomil Janov. „Výcvik jednoho psa, který se pak stane nepostradatelným pomocníkem například dítěte na invalidním vozíku, trvá dva roky a stojí téměř 250 tisíc korun. Ze státních prostředků není výcvik hrazen a klienti si musí čtyřnohého společníka zaplatit sami. Díky některým výcvikovým centrům, k nimž patří i Pomocné tlapky, lze však získat psa bezplatně, protože výcvik je hrazen sponzorskými a charitativními příspěvky. K těmto dobročinným dárcům se tak chceme nyní přidat společně s přáteli a příznivci tvorby Marko Čermáka.“

Výstava Marko Čermák – 80 let v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, je otevřena denně od 10 do 18 hodin.

Foto: ©Honza

You may also like...