Index českého investora CII750: Podílové fondy si letos drží kladnou výkonnost

Podle Indexu českého investora CII750 od začátku roku zhodnotily podílové fondy průměrnému investorovi prostředky o 2,9 %. „V lednu se fondům zadařilo, když zaznamenaly výkonnost 3,84 %. V únoru část svých výnosů odepsaly, když klesly o 1,23 %. Za měsíc březen se pak fondy udržely na víceméně stejných úrovních, když lehce zhodnotily o 0,3 %. Navzdory horším výsledkům v minulém roce a stále výrazným výkyvům ve vývoji na finančních trzích dosahuje průměrný investor ke konci března za poslední tři roky zisk 5 % ročně. V případě akciových fondů se jedná o zhruba 11 % ročně,“ uvedl Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, která sestavuje Index českého investora CII750. 

„V čistém korunovém vyjádření vyrostly akciové fondy za uplynulé tři měsíce o 4,7 %. Dluhopisové fondy vedle toho posílily o téměř 1,64 %,“ komentuje vývoj Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select. „Lednový pozitivní efekt, který trhům přinesly dobré zprávy ohledně lepšího než očekávaného vývoje ekonomiky a energií, následně částečně vyprchal. Celý únor až do poloviny března zavládla skepse kvůli stále vysoké spotřebitelské inflaci a nejistotě v bankovním sektoru. Otazníky vznášející se nad bankovními domy v USA a Evropě zapříčinily prudké oslabování investic v bankovním sektoru. Druhá polovina března pak přinesla odraz s následným dynamickým růstem,“ dodává Richard Bechník.

Daný vývoj se promítá i v letošním bilancování úspěšnosti jednotlivých podílových fondů. Nejhorší výkonnost zaznamenaly fondy zaměřené na finanční služby, stejně tak ale propadly fondy orientované na sektor zdravotnictví či indické akcie. Naopak první kvartál byl velice příznivý pro sektory růstových akcií. „Značné výkonnostní rozdíly přinesly i pohyby na devizových trzích. Například fondy amerických akcií zajištěné do české koruny oproti stejným fondům v americkém dolaru nabídly lepší výkonnost, která byla mnohdy vyšší i o 5 %,“ doplňuje Bechník.

Zdroj: Index českého investora CII750, Swiss Life Select, vychází ze základu k 1. 1. 2018.

Index českého investora CII750 sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select na základě 750 fondů, které jsou pro českého investora běžně dostupné. Při jeho výpočtu sleduje nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v České republice.

You may also like...