Jak na udržitelné stavby? Návod přináší výstava Udržitelná Praha

Výstava Udržitelná Praha, která probíhá v pražském Mánesu, návštěvníkům přibližuje, jak dosáhnout udržitelného rozvoje hlavního města. Do konce června jsou zde k vidění desítky projektů, které se reálně připravují. Mezi ně patří například rekonstrukce bývalé administrativní budovy Alfa Tower v Říčanech u Prahy na projekt Honest Říčany. Dále také obnova Královské obory Stromovky či revitalizace Malostranského náměstí.

„V posledních letech je k vidění stále více stavebních projektů, které myslí na životní prostředí a udržitelný rozvoj. To je jenom dobře a jsme rádi, že můžeme být součástí proměny Prahy a jejího okolí,“ říká Tomáš Wildt ze společnosti Vihorev Group, jejíž projekt Honest Říčany je v podobě zmenšeného modelu součástí výstavy.

Tento ekologický projekt nabídne 140 ubytovacích apartmánů i další nebytové prostory. Součástí budovy bude například využití takzvané šedé vody či předehřev teplé užitkové vody. Zajímavostí je, že návrh budovy Honest Říčany získal ocenění v prestižní soutěži Český energetický a ekologický projekt roku 2019, konkrétně Cenu veřejnosti.

Investice do udržitelných budov

Praha přijala svůj Klimatický závazek snížit emise CO2 o 45 % do roku 2030, na konci letošního května zastupitelstvo následně schválilo strategii, jak tohoto cíle dosáhnout. Mezi základy této strategie na cestě k uhlíkové neutralitě patří právě investice do udržitelných budov a snižování jejich energetické náročnosti. Na výstavě Udržitelná Praha, která končí 30. června, lze vidět mnoho projektů zaměřených na tuto problematiku.

Vizualizace – zdroj Vihorev Group

You may also like...