Jak postupovat a na co si dát pozor při nákupu ojetého automobilu

V současné situaci, kdy nejžádanějších modelů stále nejsou k mání a čeká se na ně někdy i rok, může být řešením nákup automobilu v autobazarech. Na co si ale dát pozor, aby se koupě vyplatila, a jaká jsou práva nákupců ojetin?

Zájem o automobily z bazaru za poslední dva roky roste, důvodem mohou být delší čekací lhůty, finanční důsledky koronakrize a zároveň zvýšený zájem o vlastní dopravu místo MHD. Podle dat Svazu dovozců automobilů za rok 2021 počet dovezených ojetých automobilů v posledních měsících převyšuje v registracích počet nových, přičemž celkový počet dovezených vozů z druhé ruky letos meziročně vzrostl o 23,2 %.

Při koupi automobilu v autobazarech je však potřeba dodržovat jistá pravidla. „Víc než kde jinde zde platí staré známé přísloví: dvakrát měř, jednou řež. Nákup ojetého auta v bazaru sice může být stejně bezpečný jako nákup nového vozu v autosalonu, je ale potřeba se na jeho koupi poctivěji připravit a ohlídat si potřebná pojištění,” upozorňuje Tomáš Smolík z pojišťovny právní ochrany D.A.S.

Kromě ceny je třeba vyjednat i dobrou smlouvu

Důležité je mít na paměti, že ojeté vozy s sebou mohou nést i dodatečné výdaje, které prodejní částka nezahrnuje. Mezi ně mohou patřit například poplatky za přihlášení vozu, povinné ručení nebo za případné opravy, které investici o několik tisíc prodraží.

Cena ale není vše, základem každého nákupu je kupní smlouva. Tu občanský zákoník připouští v písemné i ústní podobě. Ať už ale kupujete auto od kolegy z práce nebo známého, vždy je lepší smlouvu sepsat písemně,” říká Tomáš Smolík. V případě nákupu od fyzické osoby se mohou smluvní strany dále dohodnout, že se kupující vzdává práv na reklamaci vad podle § 1916 občanského zákoníku – to je sice výhodné pro prodejce, nikoliv však pro kupce.

Pokud auto ale pořizujete v autobazaru, písemná smlouva by měla být samozřejmostí a bazary navíc musí dodržovat veškeré povinnosti vyplývající ze zákona o ochraně spotřebitele (č. 634/1992 Sb.), tedy pokud vozidlo kupujete jako spotřebitel.

Kupní smlouva musí určit, kdo komu a za jakou cenu auto prodává. V případě ojetých vozů je ale vhodné dbát i na detaily a podrobné specifikace, mezi které se samozřejmě řadí:

  • daná výše ceny, termín a způsob úhrady, značka auta, jeho model či rok výroby, ale také objem a číslo motoru, VIN kód, SPZ, konkrétní barva, seznam příslušenství, platnost STK a emisí, čísla TP a OTP, počet předchozích majitelů, všechny evidované vady či předchozí nehody (pokud ano, tak čím více informací či fotografií k nehodě, tím lépe), záznamy v servisní knížce a stav tachometru. Podrobný popis stavu vozidla je důležitý pro eliminaci případných následných sporů mezi účastníky smlouvy.

Uzavřením smlouvy a převzetím auta ale proces nekončí. Do 10 dnů od koupě totiž musí dojít k jeho přepisu na nového majitele, jinak mu hrozí pokuta až 50 tisíc korun. K přepisu ale lze i zplnomocnit jinou osobu, ale vždy si na splnění této povinnosti dejte dobrý pozor (řešit přepis vozidla až po letech se může ukázat jako velmi komplikované a s nejistým výsledkem), a je možné jej provést na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností. Na vybraný automobil ale není nutné mít naspořenou celou částku – i bazary totiž většinou nabízí možnost financování pomocí leasingů a úvěrů.

Od koho ojetý vůz můžete koupit a jakou i nich máte záruku?

Prodejců, u kterých je možné ojetý vůz koupit, je mnoho. Typově si ale můžete vybrat z různých zdrojů, jako jsou autobazary, soukromníci nebo autorizovaní prodejci. Každý z nich má přitom samozřejmě své výhody a nevýhody,” vysvětluje Tomáš Smolík.

Výhodou autobazarů je v prvním řadě široká nabídka a nemalá pomoc s vyřízením potřebných dokumentů. Stále ale existují bazary, které svým zákazníkům zatajují vady, bývalé bouračky nebo stáčejí tachometry, aby automobil mohly prodat za vyšší cenu. Je tedy důležité si předem poctivě přečíst reference prodejny nebo si přímo ověřit stav automobilu podle jeho VPZ či VIN kódu (například na internetových databázích jako je CarVertical.com, kontrolatachometru.cz apod.). Přičemž u autobazarech v  západních zemích je vyšší šance sehnat ojeté auto vyšší třídy za lepší cenu než na českém trhu.

Co když se u automobilu objeví vady?

Dle ustanovení §2165 odst. 1 platí, že jste oprávněna uplatnit u prodávajícího vady, které se u vozidla vyskytnou v době 24 měsíců od jeho převzetí, tato doba byla v souladu se zákonem v kupní smlouvě zkrácena na dobu jednoho roku. Pro vady skryté pak platí, že pokud byly reklamovány do 6 měsíců od koupě, má se za to, že existovaly v okamžiku prodeje. Shora uvedená obecná odpovědnost prodávajícího za vady však není absolutní, tedy prodávající neodpovídá za všechny existující či později projevené vady a občanský zákoník vylučuje odpovědnost prodávajícího v těchto případech:

  1. a) u věci prodávané za nižší cenu na vadu, pro kterou byla nižší cena ujednána,
  2. b) na opotřebení věci způsobené jejím obvyklým užíváním,
  3. c) u použité věci na vadu odpovídající míře používání nebo opotřebení, kterou věc měla při převzetí kupujícím, nebo
  4. d) vyplývá-li to z povahy věci.

V případě použitého zboží lze navíc sjednat záruku jen poloviční tedy 12 měsíců.

Nákup u soukromníka nebo u autorizovaných prodejců?

Na internetu můžete čím dál častěji narazit na osobní inzeráty, které vás propojí přímo se soukromými majiteli aut, jenž je tak bez provize autobazaru možné odkoupit za nižší cenu. Pokud se ale zrovna nevyznáte v technické stránce věci, ověřte si pro jistotu stav auta u odborníka. Jeho pozdější reklamace by totiž byla mnohem komplikovanější než v případě autobazaru, který má více povinností. V případě koupě ojetiny od soukromé osoby totiž nelze uplatnit právní úprava ochrany spotřebitele, reklamaci je možné provést jen na tzv. skryté vady  a samozřejmě i zde záleží, jak je stav vozidla popsán v kupní smlouvě i od toho se mohou odvíjet vaše možnosti reklamace (zde nebude rozpor mezi ve smlouvě deklarovaným a skutečným stavem), případně zda nebude smluvně reklamace vyloučena (viz výše).“

Poslední zmiňovanou možností je nákup auta od takzvaných autorizovaných prodejců, kteří jsou se všech variant nejspolehlivější, ale zároveň také nejdražší. Prodávají totiž auta pouze od značek, se kterými mají nasmlouvané striktní podmínky a k jejichž modelům také většinou poskytují i licencované servisní služby. Jako kupci tak máte větší jistotu, že o autě dostanete přesné informace, že vám prodejce auto předá ve stavu odpovídající ceně a s příslušnou zárukou.

Ať už se ale auto rozhodnete koupit od kohokoliv, buďte ostražití. Mezi základní kroky, které lze ještě před nákupem podniknout a které vám mohou pomoct odhalit případné nesrovnalosti, patří například vyžádání si co nejvíce fotografií v případě online prodeje, domluvení si osobní prohlídky či zkušební jízdy, konzultace s nezávislým automechanikem, kontrola VIN kódu a v neposlední řadě poctivé a kritické nastudování kupní smlouvy a vyřešení pojištění a přepisu vozidla v registru,” doporučuje Tomáš Smolík.

You may also like...