Jak poznat tu nejlepší hypotéku a co od ní čekat?

O hypotéky je stále velký zájem, poslední dobou doslova rekordní. Každý, kdo zvažuje pořízení nemovitosti a její financování hypotečním úvěrem, si chce zajistit co možná nejvýhodnější podmínky. Srovnává tak nabídky jednotlivých bank, možná i zkouší vyjednávat o úrokové sazbě.

Přesně to je ta cesta, kterou je třeba se vydat, když si chcete sjednat výhodnou hypotéku. Co si budeme povídat, hypotéka je dlouhodobý úvěr, který bude pár let ukrajovat značnou část rodinného rozpočtu. Zajímá vás, jaké parametry u hypotéky sledovat? Čtěte dál!

Když se řekne hypotéka

Hypotékou rozumíme dlouhodobý úvěr, který je zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Ta je určená k bydlení, je zapsaná v katastru nemovitostí a nachází se na území ČR. Většinou jde o financovanou nemovitost, ručit ale můžete i jiným objektem.

Dělíme ji na klasickou účelovou hypotéku, která je vázaná na pořízení bydlení, a to vlastního bydlení, případně pořízení nemovitosti za účelem jejího pronájmu. Může být použita i k rekonstrukci bydlení, stavbu nemovitosti, koupě nemovitosti do osobního vlastnictví i refinancování stávajícího účelového úvěru. Dalším typem je neúčelová hypotéka, kterou můžete financovat prakticky cokoli.

Jak si vybrat ten nejlepší hypoteční úvěr?

Když hledáte nejvýhodnější hypotéku, je třeba porovnat parametry a podmínky jednotlivých bank, důležitá je také jejich ochota najít pro klienta to nejvýhodnější řešení. Kdo si nechce lámat hlavu s propočty, ten může využít online hypoteční kalkulačku, do které stačí zadat základní požadavky a během pár minut na jednom místě uvidíte nabídky jednotlivých bank.

Víte, že když si z nabídky hypoteční kalkulačky vyberete výhodnou hypotéku, můžete si ji v online hypotečním bankovnictví rovnou i sjednat? Zkušení online hypoteční specialisté vám také pomohou s vyřízením všech potřebných formalit.

Spočítejte si potřebnou výši hypotéky

Prvním parametrem, který budete pro použití kalkulačky potřebovat určit, je částka, kterou si chcete půjčit. Počítejte ale s tím, že bez investice z vlastních zdrojů se neobejdete. Maximální částka, kterou vám banka bude ochotna půjčit, se odvíjí od vašich příjmů a výdajů, pokud budete mít spolužadatele, počítá se i s jeho příjmy a výdaji.

Víte, že na výhodnější sazbu dosáhnete většinou v okamžiku, kdy máte naspořeno alespoň 10 % z hodnoty pořizované nemovitosti? Do zástavy ale můžete dát i jinou nemovitost.

Náš tip: Určete si taky bezpečnou výši splátek, kterou budete schopni splácet.

Zajímejte se o nejen o úrokovou sazbu, ale i o další poplatky

Banky lákají klienty na nízkou úrokovou sazbu, přitom jen na ní nezáleží. Mnohdy totiž neobsahuje další poplatky spojené s hypotékou jako například poplatek za zpracování a vyřízení hypotéky, poplatek za čerpání úvěru, návrh na vklad do KN a další. Co s tím? Sledujte ukazatel RPSN.

Náš tip: Pohlídejte si také, zda není v RPSN zahrnuto i pojištění schopnosti splácet. Některé banky ho k hypotéce nabízí, další ne. Porovnávejte srovnatelné.

Zkuste s bankou vyjednávat

Výběr hypotéky neuspěchejte. Nechte si vypracovat nabídku nejen od své banky, ale i od těch konkurenčních. Když některá z těchto nabídek bude výhodnější, předložte ji vlastní bance a pokuste se s ní vyjednávat. Není totiž výjimkou, že se bankéř tu výhodnější nabídku pokusí dorovnat.

You may also like...