Jak správně nastavit osvětlení pracovního prostoru

Kvalitní osvětlení je zcela zásadní pro zajištění bezpečnosti na pracovišti a zvýšení efektivity pracovníků. Ve velkých firmách ale může vyvolávat značné náklady. Je proto na místě najít optimální řešení.

Proč řešit osvětlení?

Kvalitní osvětlení pracovního prostoru je naprosto stěžejním faktorem, který toho mnoho ovlivňuje. Není přitom příliš podstatné, zda jde o výrobní prostory, prodejnu, nebo administrativní zázemí. Ve všech případech platí, že nedostatek i přemíra světla mají negativní dopady.

Bezpečnost a efektivita

Naprostým základem samozřejmě je, že pracovník musí na svou práci dokonale vidět. Mírný nedostatek světla snižuje rychlost a celkovou efektivitu odvedené práce (zvýšení chybovosti), zásadní nedostatek může práci výrazně komplikovat a zvyšuje i bezpečnostní rizika.

Atraktivnost prostředí

Ponuré komerční prostory zase mohou působit nevábně na zákazníky. Typickým příkladem může být osvětlení ovoce a zeleniny v obchodech. Jinde zase může přemíra světla překážet – například v restauracích a barech dávají zákazníci přednost intimitě a soukromí. Pokud jsou zářivky příliš intenzivní, požadovanou atmosféru nelze navodit.

Zdravotní a psychické dopady

A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na to, že špatné světlo může u pracovníků vyvolávat bolesti hlavy, očí, únavu, či dokonce deprese.

Jak je to s denním světlem?

Denní světlo lidé samozřejmě obecně preferují před umělým. Záleží ale na konkrétních prostorech. Zatímco v některých případech může denní světlo přes den postačovat, zejména ve výrobě platí, že umělé osvětlení je v provozu celodenně. Přirozené světlo tak v tomto případě tvoří jen jednotky procent z celku.

Z toho vyplývá, že v třísměnném provozu světla běží 24 hodin denně a jedná se tak o významnou nákladovou položku.

Každý provoz by si proto měl spočítat, zda se nevyplatí investovat do nových zdrojů světla – ať už jde o úsporné zářivky, halogenové žárovky, nebo LED zdroje světla.

Spotřebu lze snížit i správným zacílením světla. Například v administrativních prostorách, kde roste podíl práce z domova, se může vyplatit přechod z osvětlení celé místnosti na lokální zdroje světla nad jednotlivými stoly.

Přizvěte si na pomoc odborníka

Vzhledem k významu osvětlení nehledě na obor podnikání dává smysl přizvat si na pomoc specializovanou firmu, která dokáže celý systém dokonale nastavit. Díky návrhu docílíte ideálních podmínek pro své zaměstnance i přiměřené nákladovosti celého řešení.

You may also like...