Jakub Hussar: 0 Tu. Tuzemská sci-fi událost desetiletí

Coraab. Odlehlý skládkosvět, který odjakživa podněcoval fantazii dobrodruhů a cestovatelů. Abychom ocenili jeho komplexitu, je třeba se vrátit na samý začátek jeho letopočtu. Právě toto období dějin mapuje dlouho očekávaný historický sci-fi epos 0 TU [nula Tu] českého debutujícího autora Jakuba Hussara. Po více než dvaceti letech tvorby mytologie a šesti letech práce na knize autor představuje svůj literární opus magnum, jež si klade ambice představit tento projekt širší čtenářské základně.

Dvousvazkový román 0 TU rozhodně není typickou science fiction ve stylu space opera. Mnohem více připomíná seriózní historickou literaturu ve stylu Mika Waltariho a jeho Egypťana Sinuheta. Kniha již na první pohled zaujme svým originálním provedením pod taktovkou mezinárodně oceňovaných tvůrců. Uvnitř knihy je díky QR kódům k nalezení i originální soundtrack, který složil sám autor pod uměleckým pseudonymem “Nebu”. Je vysoce pravděpodobné, že v rámci tuzemské tvorby jde o sci-fi událost desetiletí. Hussar se coby filmový režisér navíc netají svou ambicí adaptovat v případě úspěchu látku do televizního seriálu.

Ústřední vypravěčkou knihy je Tal Kusa-Gammah, první z dlouhé linie coraabských Pánů Těžby, která se na sklonku života svěřuje čtenáři se svým pohnutým osudem. Díky jejímu autentickému svědectví dnes můžeme nahlédnout na události počátku coraabského letopočtu očima ženy, která se svými odvážnými činy navždy zapsala do historie.

Jakub Hussar (1985) je režisér, producent a idea maker. Vystudoval režii a scenáristiku na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku, kde od roku 2009 vyučuje. V roce 2002 založil tvůrčí skupinu Trinity Pictures, která se zaměřuje na tvorbu krátkých sci-fi filmů. V roce 2011 stál u zrodu herního studia ARK8, pod jehož taktovkou vznikla online karetní hra Coraabia (česká hra roku 2014). V roce 2018 založil inovativní reklamní agenturu HAZE, kde působí jako kreativní ředitel. Mezi jeho záliby patří tvorba elektronické ambientní hudby, bojová umění a kameničina.

Foto: Martin Kubalec

 

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...