Jednokorunová bankovka se vydražila za rekordních 1.250.000 korun

Jediný dochovaný exemplář slovenské bankovky z roku 1945 se včera prodal v internetové aukci za 1 250 000 Kč, což je za více než dvanáctinásobek své vyvolávací ceny. Aukční společnost Bankovky.com stanovila její startovací cenu na 100 tisíc Kč. Sběratelé měli dnes unikátní příležitost zakoupit jediný na světě známý kus této státovky, která byla vydaná Slovenským štátem na konci 2. světové války a nikdy se nedostala do oběhu. 

Tehdejší dělník tiskárny Neografia v Turčianském Svätém Martinu, kde byla státovka vytištěna a následně skartována, se účastnil přepravy již rozřezaných kusů a při té příležitosti vynesl pět částí, z kterých si na památku státovku poskládal. Bankovka se odtud dostala do sbírky významného bratislavského sběratele, který ji měl v držení od roku 1980.  

„Aukce, která pokračuje ještě do soboty, je zaměřená na papírová platidla obíhající na historickém území Čech, Moravy a Slovenska od roku 1762 do současnosti, má celkem 900 položek. Vyvolávací cena všech přesáhla 2,5 miliónů Kč a zatím nejdražší prodanou položkou dvoudenní aukce je padesáti Gulden z roku 1800, který se dnes vydražil za 3 400 000 Kč, jehož jsou známé pouze 3 kusy,“ uvádí spolumajitel aukční síně Bankovky.com, Aleš Kohout a dodává: „Stejně jako v minulém roce, kdy naše společnost vydražila nejhodnotnější bankovku na našem území v internetové aukci, pětitisícovku z roku 1919 za 14 520 000 Kč, se i dnes potvrzuje rostoucí zájem o sběratelství bankovek.“ 

 

You may also like...