Jednorázové plasty mizí, zákazníci jsou spokojeni

EU podniká další kroky proti znečištění plasty na jedno použití. Od 3. července 2021 nesmí být na území EU dodávány plastové talíře, příbory, brčka, tyčky k balónkům a vatové tyčinky na jedno použití. Nařízení se také vztahuje na kelímky a nádoby na potraviny a nápoje z expandovaného polystyrenu a na všechny výrobky z oxo-rozložitelného plastu. V návrhu českého zákona, který stále čeká na projednání, je termín na doprodej zásob jednorázových plastů stanoven na 1.7.2022.

Plasty jsou sice jako materiál praktické, užitečné a neocenitelné, ale je třeba je používat lépe a opakovaně anebo je recyklovat. Plasty tvoří více než 80 % odpadu v mořích, hromadí se v oceánech a na plážích po celém světě. Zbytky plastů nacházíme v tělech živočichů, jako jsou mořské želvy, tuleni, velryby a ptáci, ale také u ryb a dokonce i korýšů, mikroplasty pak prakticky úplně všude, a tedy i v potravním řetězci člověka. Podle nových pravidel jsou jednorázové plastové výrobky, pro něž existuje nějaká alternativa, zakázány.

V některých tuzemských obchodech je již obtížné sehnat jednorázové nádobí. „Máme zkušenost, že obchodní řetězce již přestávají prodávat jednorázová brčka nebo příbory. Velký zájem je o náhradní materiály, které jsou vstřícnější k životnímu prostředí. Rostoucí poptávka po bio nádobí z cukrové třtiny není tažena jen zákazem tradičních plastů, ale čím dál silněji jde o požadavek samotných zákazníků,“ uvádí Petr Zelinka, ředitel SOLO Matches & Flames a dodává: „bez ohledu na platnou legislativu jsou pro rychle rostoucí procento zákazníků jednorázové nerozložitelné plasty principiálně nepřijatelné. Zájem o alternativní materiály a bionádobí to tak jedině povzbuzuje.“

Náhrad z přírodních či kompostovatelných materiálů existuje dnes již celá řada. Jednorázové plasty jsou nahrazovány materiálem, jako je například dřevo, papír, pšeničné otruby nebo cukrová třtina.

„Bio nádobí z cukrové třtiny je zdravou alternativou k běžnému plastovému nádobí. Jednorázové kompostovatelné talíře jsou biologicky rozložitelné v přírodě. Špejle, párátka a příbory z bio bambusu jsou velmi příjemnou náhradou těch jednorázových vyrobených z plastu. Populární brčka se dnes nahrazují například papírovými,“ přibližuje Petr Zelinka ze SOLO Matches & Flames.  

Restaurace, fast foody anebo jakékoliv festivaly a kulturní akce si nedovolí používat jednorázový plast a nabízejí drinky do vratného skla nebo zálohovaných plastových kelímků. Igelitové tašky v obchodech jsou dnes již minulostí.

„Lidé často při nákupu zohledňují faktor udržitelnosti a dávají přednost ekologicky šetrnému výrobku. Zákazníci ale nechtějí jenom kupovat produkt šetrný k životnímu prostředí, ale chtějí se ekologicky chovat, přizpůsobují proto své chování a návyky, konkrétním příkladem může být rostoucí poptávka po nejrůznějších přírodních podpalovačích. Na zapálení grilu nebo krbu, používají přírodní svitky nebo podpalovače z lisovaného dřevitého vlákna, na rozdíl od klasických chemických podpalovačů jsou sice pomalejší, ale jejich účinnost je stejná, a navíc přinášejí lidem příjemnou a voňavou atmosféru,“ dodává Petr Zelinka ze společnosti SOLO Matches & Flames.

Nejde ale je o ekologii, byť ta masivní vývoj v této oblasti spustila. Podobně jako v případě solárních panelů byla i cena bionádobí a obalů z přírodních materiálů zpočátku vysoká a většinu zákazníků odrazovala od jejich dobrovolného používání. V současné době masová produkce těchto výrobků dokázala stlačit ceny na velmi přijatelné úrovně, které už nejsou bariérou v nákupu. Vývoj těchto technologií ale zdaleka nekončí, a v příštích letech tak lze očekávat další inovace, tedy lepší funkci, ale i ještě nižší ceny. V neposlední řadě jde ale i o estetiku a zážitek, který narozdíl od polystyrenové krabičky a měkké plastové vidličky přírodní materiály jedině podpoří.

You may also like...