Kaufland podpořil pět pražských komunitních zahrad

Před třemi lety začal obchodní řetězec Kaufland vytvářet u svých prodejen komunitní zahrady. Aktuálně jsou součástí pěti prodejen a obchodní řetězec plánuje v budoucnu realizovat další. „Chceme být dobrým sousedem a prostřednictvím komunitních zahrad vytváříme atraktivní místa, kde mohou lidé bezplatně pěstovat a trávit volný čas s rodinou či přáteli. Zájem o zahrady je obrovský, proto jsme se rozhodli projekt rozšířit,” vysvětluje tisková mluvčí Renata Maierl. Na podporu nových i již existujících komunitních zahrad po celé České republice proto Kaufland vyhlásil unikátní grantový program, v jehož letošním prvním ročníku přerozdělil téměř 700 000 Kč. V Praze celkovou částkou necelých 250 tisíc korun podpořil pět projektů – vytvoření komunitní zahrady Na Polské v Čimicích, realizaci chaty v Zahrádkářské oblasti Krokova, revitalizaci Komunitní zahrady dvanácti smyslů a Komunitní zahrady Mečislavka či projekt Voda pro komunitní zahradničení na Kotlasce.

Zbývající finance si rozdělilo ještě osm zahrad v Novém Jičíně, Zlíně, Liberci, Prachaticích, Ústí nad Labem, ve Žďáru nad Sázavou, v Hradci Králové či v Roudnici nad Labem. 

O podporu v grantovém programu “Už to roste, už to klíčí” mohou žádat jak nadšenci, kteří si nový prostor pro pěstování zeleniny nebo bylinek teprve chtějí založit, tak provozovatelé již fungujících zahrad. V obou případech je ale třeba, aby se daná zahrada nacházela ve stejném katastrálním území města jako nejbližší prodejna Kaufland.

Projekt obchodní řetězec realizoval ve spolupráci s Nadací Via. „Nadace Via už 25 let podporuje lidi, kteří ve svém volném čase proměňují zanedbané prostory svých měst a obcí na místa k sousedskému setkávání. V posledních letech sledujeme narůstající zájem o městské komunitní pěstování a jsme rádi, že s podporou společnosti Kaufland si radost z vlastních bylinek, květin nebo zeleniny může užít ještě více lidí,“ dodává Hana Morávková, PR manažerka Nadace Via.

Městské komunitní zahrady, na nichž se lidé mohou setkávat, trávit volný čas a zahradničit, se těší stále rostoucí oblibě. Jejich základní myšlenkou je aktivní využití volných míst, která si lidé společně upraví a pěstují na nich zeleninu, bylinky či květiny, grilují nebo staví hmyzí domečky a ptačí krmítka. Zahrady napomáhají rozvíjet sousedské vztahy i kultivovat prostředí ve městech.

Další kolo grantového programu proběhne na začátku roku 2023.

You may also like...