Kázání ve vinici: Prezentace novinek na současném trhu s důrazem na ekologii

Tlak na energetickou soběstačnost, efektivní hospodářství nebo třeba automatizace a nahrazení nedostatku pracovní síly. Také tímto směrem se bude ubírat letošní vinohradnický jarmark a prezentace dvaceti sedmi zúčastněných firem. Čtvrtý ročník odborné akce Kázání ve vinici – vinohradnický jarmark se uskuteční 29. května 2024 v Mikulově, přímo na zelené louce, ve vinici pod Svatým kopečkem. 

K vidění bude vinohradnická a vinařská technika se zaměřením na precizní zemědělství. Návštěvníci budou mít možnost vidět techniku přímo v akci a také si vše osahat a vyzkoušet. „Klimatické, společenské, ale i politické změny podmínek vedou zemědělce k hledání nových pěstitelských postupů. V návaznosti na tyto podmínky je nutné posouvat zemědělství k různým inovacím a změnám vedoucí například k lepšímu hospodaření s vodou, snižování spotřeby apod. Proto chceme letošní kázání pojmout jako ukázku ekologického, energetického a ekonomického potenciálu vinohradnické techniky a strojů s cílem dosažení nejlepších výsledků pro dlouhodobou udržitelnost krajiny. Odborné prezentace doplní i výměna zkušeností a praktické ukázky přímo ve vinici. Vše bude komentované odborným personálem z jednotlivých prezentujících firem,“ uvedl Martin Chlad, prezident Svazu vinařů ČR.

Novinkou pak bude prezentace a celodenní poradenská činnost odborné skupiny SVČR – PIWI CZ zastoupené Františkem Mádlem, včetně ochutnávky vín vyrobených z interspecifických odrůd révy vinné a ukázky sazenic. Své aktivity a odbornou pomoc vinařům zde bude prezentovat i spolek EKOVÍN.

Návštěvníci si budou moct vyzkoušet osobní a užitkové vozy, čtyřkolky, otestovat traktory, vinohradnickou techniku a stroje pro agronomické operace, mimo jiné rozmetadla, kultivátory, podmítače nebo mulčovače. K vidění dále budou postřikovací a sběrací stroje, představena bude i ucelená řada řešení pro výživu půdy, ochranné prostředky a vinohradnický a vinařský sortiment. Prezentaci doplní i meteostanice. 

Společnost AGROTEC, hlavní partner akce, představí inovativní zařízení a stroje, které přináší vyšší standard v podobě autonomních a k přírodě šetrných strojů do vinic a sadů. Uvidíte viniční speciál T4.100 N s ometačem kmínků Provitis SRB 22, v řádcích se bude také pohybovat viniční speciál T4 z řady V a vyvazovač letorostů Provitis PA 5000, autonomní sekačka FJDynamics a viniční traktor s navigací RAVEN CR7. Dále bude k vidění sběrací stroj Braud 9050L. Těšit se můžete na produkty z portfolia značek Provitis, Dondi a Tehnos. Dále vás zástupci společnosti seznámí se značkou FJDynamics a jejími dynamickými produkty.

Modelovou řadu své techniky představí také druhý hlavní partner – společnost AGROMEX – prezentovat zde bude traktorky FENDT 210 F VARIO GEN3 a FENDT 209 V VARIO GEN3, dále tažený sklízeč PELLENC GRAPES LINE 80, multifunkční sklízeč PELLENC OPTIMUM L10, defoliátor PELLENC SOFT TOUCH 2.

Společnost OSTRATICKÝ představí novinku tohoto roku – předřezávač PRO-4609 s detektorem sloupků, dále osečkovač letorostů ST-525 s aktivními zvedači letorostů, modely odsavačů listí, elektrické nářadí a řadu dalších produktových novinek.

„Využít můžete i přímých konzultací a odborného poradenství například k tématům použití fungicidů a hnojiv, návrhy individualizovaných postřikových plánů, prostředky pro ochranu vinic, ozeleňovací směsi nebo zelená hnojení vinic,“ zve na akci Lenka Křivánková ze Svazu vinařů ČR.

Vítáni jsou vinohradníci a vinařští profesionálové, stejně tak malovinaři či hobby fandové. Organizátorem akce je Svaz vinařů ČR a pořádá ji za podpory Jihomoravského kraje a města Mikulov, vinařství Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice a vinařství Winberg Mikulov.

Těšíme se na setkání 29. 5. 2024 v Mikulově, ul. Zlámalova, vinice pod Svatým kopečkem od 9.00 do 16.00 hodin.

 

You may also like...