Klesající porodnost trápí nejen Česko, ale i další státy

Státy po celém světě se marně potýkají se stále nižší porodností. Počet novorozenců dlouhodobě klesá v takových zemích, jako je USA nebo Japonsko. Rusko dokonce mluví o katastrofálním úbytku obyvatel. Nejnižší porodnost za posledních 70 let hlásí i Čína. V Česku loni porodnost žen po několika letech mírného růstu opět klesla. Na vině je podle expertů změna životního stylu a odkládání těhotenství na pozdější roky života. Zároveň upozorňují, že tím může být šance otěhotnět mnohem složitější.

Na poplach bijí v USA, kde porodnost směřuje dolů už čtvrtý rok po sobě. Nejnovější data amerického Centra pro kontrolu chorob a prevenci pro rok 2018 ukazují dvouprocentní pokles počtu novorozenců oproti roku 2017. Ubývající populace dlouhodobě trápí i Rusko. Už čtvrtý rok po sobě v něm umírá více obyvatel, než se narodí. Podle odhadů odborníků bude letos úbytek činit přibližně 200 000 obyvatel.

Česko světový trend kopíruje, v loňském roce po čtyřech letech mírného růstu porodnost opět klesla. „Široké možnosti vzdělávání, kariéry a zábavy často vedou k odkládání početí dětí na pozdější věk rodičky. Většině párů také stačí jedno dítě, kterému se chtějí intenzivně věnovat, a zároveň si užívat,“ říká specialista na umělé oplodnění MUDr. Štěpán Machač, PhD., z IVF Clinic v Olomouci. V roce 2018 se v Česku narodilo celkem 114 036 dětí, což je o 369 méně než v roce 2017. Zároveň vzrostl i průměrný věk prvorodiček, který se dostal přes 30 let. Lékaři přitom jako ideální věk ženy pro otěhotnění uvádí kolem 24, 25 let.

Odkládání dětí do věku po třicítce způsobuje problémy s početím stále většímu počtu párů. „Šance, že zdravá žena ve věku 30–35 let v době své ovulace otěhotní při nechráněném pohlavním styku se zdravým mužem, se pohybuje pouze mezi 12 a 17 %. Problémy s početím má obecně 1 ze 6 párů,“ popisuje MUDr. Machač. Až příliš často se pak páry spoléhají na možnosti umělého oplodnění. „Pacientky by neměly těhotenství dobrovolně odkládat a pak spoléhat jen na odbornost specialistů. Jsme zde především pro lidi, kteří jsou neplodní, ale ne proto, aby lidé mohli odkládat rodičovství,“ říká MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař kliniky Reprofit.

Trend odkládání mateřství se projevuje celosvětově. Data amerického Centra pro kontrolu chorob a prevenci například ukazují, že americké ženy méně rodí ve věku od 20 do 35 let. Porodnost naopak mírně stoupá u skupiny od 35 do 44 let. „V roce 2018 k nám přišlo řešit svou touhu po potomkovi o 300 párů více. Zatímco v roce 2017 jsme přijali 2 700 párů, loni to bylo 3 000. Manželé a partneři celkem prodělali o 472 cyklů umělého oplodnění více než v roce 2017, tedy 5 480. Zvedl se i jejich věkový průměr, a to z 36,3 let na 37,2 let,“ potvrzuje Jonáš Vokřál, ředitel největší kliniky umělého oplodnění v ČR – Reprofitu.

You may also like...