Kniha Jaroslava V. Mareše Největší záhady české historie

V Paláci Luxor proběhl křest knihy známého českého publicisty Jaroslava V. Mareše „Největší záhady české historie„. Svým typickým reportážním způsobem odkrývá další záhady – tentokrát v české historii. Knihu pokřtil Josef Klíma.

Tato kniha přináší nový pohled na třináct nejzáhadnějších událostí naší minulosti. Kdo zavraždil Jana Nepomuckého? Kdo odstranil všechny, kdo znali pravdu v případě Jana Masaryka? Jak dopadla potyčka československého armádního vrtulníku s UFO v Miličíně? A proč bylo Národní divadlo úmyslně zapáleno…?

Projděte spolu s předním českým investigativním reportérem dochované výpovědi svědků a vyhodnoťte dostupné důkazy. Nechte se unést strhujícími případy, které autor obohatil o nově zjištěné skutečnosti, a rozluštěte spolu s ním největší záhady české historie.

Ukázka z knihy:

„Hoří divadlo. Službu konající hasič chce nahlásit požár hlásičem, jenže klíč má kolega. Dozorující hasič tedy hledá kolegu, jenže ten opustil službu a je na pohřbu. Tak tedy volá telegrafem kolegy na výjezdových stanovištích, jenže nikdo se neozývá. Všichni jsou také na pohřbu. Na jedné ze stanic hlášení nakonec zaznamenají, jenže nemají koně. Tak tedy hasiči shání koně, jenže nikdo jim je nechce půjčit. Konečně najdou ochotného majitele koní, jenže koně se plaší, protože nejsou zvyklí běžet ulicemi s ječící požární sirénou. Hasiči konečně míří k požáru, jenže jedou na nesprávnou adresu. Nakonec najdou správnou adresu, jenže vodovod je porouchaný a nemohou z něj čerpat vodu. Namísto vodovodu chtějí čerpat vodu z řeky hned vedle, jenže mají příliš krátké sací hadice a na hladinu řeky nedosáhnou. Vyřeší problém s krátkými hadicemi a chtějí hasit, jenže ruční stříkačky na požár střechy nedostříknou. Povolají parní stříkačku, jenže ta je po zkoušce rozložená. Uvedou ji do pohotovostní polohy a přivezou, jenže nevzali uhlí, aby v ní zatopili. Uhlí jim naštěstí nakonec přinese jeden z přihlížejících.

Tohle není volné pokračování filmu Hoří, má panenko. Tohle je jeho reálný předobraz. Je to autentický průběh našeho nejznámějšího požáru a v našem národě i nejtragičtěji vnímaného. Takto přesně probíhal požár Národního divadla v Praze 12. srpna 1881.

(Úvodní část kapitoly Kdo a proč zapálil Národní divadlo)

Jaroslav V. Mareš: Absolvent oboru Žurnalistika a mediální studia na FSV UK a oboru Informační studia a knihovnictví na FF UK. V roce 2000 nastoupil do České televize, kde v roce 2005 získal za cyklus reportáží pro pořad Reportéři ČT  ocenění v kategorii publicistika na mezinárodním festivalu Ekofilm. Od roku 2014 je členem týmu Josefa Klímy. Od roku 2016 natáčí vlastní reportáže pro kanál badatele.net pro server YouTube.com.
První kniha Jaroslava Mareše Největší záhady kriminalistiky vyšla na konci roku 2018 a velmi brzy se zařadila mezi bestsellery.

Knihu vydává nakladatelství Universum.

Foto ze křtu: Petr Brodecký

You may also like...