Knižní novinky nakladatelství Euromedia: Zničit, Josef Mašín, výročí Sparty a Generál Pavel

Čtvrtý listopadový týden přinese pěknou úrodu novinek z nakladatelství Euromedia. První novionkou je román Zničit kontroverzního francouzského spisovatele Michela Houellebecqa. Děj se odehrává v roce 2027, kdy francouzskou společnost, zahlcenou prezidentskou kampaní, ochromí kybernetické  a teroristické útoky.

Josef Mašín – Cesta, která nikdy neskončila z pera Vladimíra Mertlíka se vrací k velkému příběhu dějin třetího odboje. Autor řadu dní naslouchal intimním a nikdy nezveřejněným vzpomínkám Josefa Mašína na cestu skupiny bratří Mašínů sovětskou zónou Německa.

Armádní generál  ve výslužbě Petr Pavel je jedním ze žhavých  kandidátů na nového prezidenta ČR. Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou upřímně odpovídá na řadu otázek a nevyhýbá se žádným tématům – ať už jde o jeho dětství, společenské názory, členství v KSČ, zkušenosti z NATO či důvody, proč se rozhodl kandidovat

Příznivce fotbalu a zejména fotbalového klubu AC Sparta jistě potěší nejnovější kniha renomovaného sportovního novináře Karla Felta. Výpravná publikace nazvaná Sparta – 130 let fotbalové historie mapuje dějiny nejúspěšnějšího českého fotbalového klubu a současně zahajuje i rok oslav 130. výročí jeho založení, které si klub připomene v příštím roce.

Michel Houellebecq: ZNIČIT

Píše se rok 2027, když francouzskou společnost zahlcenou prezidentskou kampaní ochromí kybernetické a teroristické útoky. Pachatelé cílí povětšinou na symboly moderní západní civilizace a využívají natolik pokročilé digitální efekty, že je obtížné rozlišit mezi iluzí a realitou.

Také Paul Raison, poradce a důvěrník ministra hospodářství, se občas propadá do iracionálních snů, zatímco jeho rodinný život je na pokraji zániku. Se ženou sice žijí v luxusním bytě uprostřed Paříže, ale dávno se navzájem odcizili. Nemají ani děti, ačkoli ty „už dnes k záchraně páru nestačí“. Svým sourozencům nerozumí: jeho sestra z chudého průmyslového regionu zůstala jako silně věřící v domácnosti, bratr se nechává udupávat svou manželkou a žije jen pro restaurování tapisérií. S otcem se vídá spíš z povinnosti, otcova družka se ho bojí. Z ospalého pozvolného rozpadu rodinu vytrhne až nevratný zásah shůry. Z nemoci se paradoxně rodí vůle k životu, neštěstí je příležitostí ke sblížení.

Román se na počátku velkolepě rozlévá do mnoha proudů, ale mnohé z nich po cestě oslabují a vytrácejí se. Chaotická a živelná Paříž kontrastuje s nostalgickým a klidným venkovem, velké dějiny, dost možná předzvěsti budoucího vývoje, se prolínají s nadčasovými individuálními osudy. Ministr hospodářství jakožto účastník politického boje pracuje s pomocí poradenské firmy na svém charismatu, bezpečnostní složky hledají indicii, která by je přivedla na stopu geniálních teroristů, a jiní hrdinové se mezitím učí naslouchat šumění listí ve větru a objevují rozkoš milostného doteku. Blízkost nicoty je však všudypřítomná…

Michel Houellebecq (*1956) patří k nejznámějším a nejpřekládanějším autorům současnosti. Vystudoval lyceum a vysokou školu zemědělskou. Psal a publikoval poezii a roku 1991 vydal biografii H. P. Lovecrafta. Roku 1994 na sebe upozornil románem Rozšíření bitevního pole, který byl přeložen do řady jazyků (č. 2004). Druhý román, Elementární částice (1998, č. 2007), ho rázem vynesl na literární nebe a získal za něj roku 2002 ocenění IMPAC Dublin. Ještě větší čtenářský ohlas vyvolala následující Platforma (2001, č. 2008) – po vydání této knihy, přeložené do pětadvaceti jazyků, byl poprvé obviněn z rasové nenávisti. Česky dále vyšly prózy Možnost ostrova (2007), Mapa a území (2011; Goncourtova cena 2010), Podvolení (2015) a Serotonin (2019).

Vladimír Mertlík: JOSEF MAŠÍN – CESTA, KTERÁ NIKDY NESKONČILA

Kniha Vladimíra Mertlíka Cesta, která nikdy neskončila se vrací k velkému příběhu dějin třetího odboje. Autor řadu dní naslouchal intimním a nikdy nezveřejněným vzpomínkám Josefa Mašína na cestu skupiny bratří Mašínů sovětskou zónou Německa.

Vyprávění posledního žijícího účastníka bojů s více než 20 000 příslušníky Volkspolizei a Rudé armády, které udivily svět, přináší unikátní svědectví a detailní pohled na charaktery členů skupiny a jejich vzájemné vazby.

Rodinný obrazový archiv odkrývá poprvé také dramatické osudy bratrů Josefa a Ctirada i Milana Paumera po dosažení Berlína a v následujících desítkách let jejich životů.

VLADIMÍR MERTLÍK (*1945) je scenáristou a producentem rozhlasových i televizních pořadů a vícedílných sérií historických dokumentů Toulky s Ladislavem Smoljakem (2006), Lucemburkové (2010), V záři císařské koruny (2016), Doteky Karla IV. (2016) a Habsburkové – Nelehká samota trůnu (2016).

Je autorem knih Život jako menu (2004), Toulky s Ladislavem Smoljakem (2010), Lucemburkům v patách (2011), Zápisník hladového muže (2011), Habsburkové – Nelehká samota trůnu (2017), Zdravíčko, doktore! (2017), Lví silou, vzletem sokolím (2018) a V první linii armádní generál Petr Pavel (2019), která se stala nejprodávanější knihou nakladatelství Academia v roce 2019.

GENERÁL PAVEL V ROZHOVORECH S JOLANOU VOLDÁNOVOU

Syrový a upřímný rozhovor Jolany Voldánové s generálem Petrem Pavlem.  Zkušená moderátorka se v otázkách nevyhýbá žádným tématům – o dětství, společenských názorech, členství v KSČ, zkušenostech z NATO či důvodech, proč se Petr Pavel rozhodl kandidovat na prezidentský post.

„…může to vypadat sebenaivněji nebo sebebeznadějněji, ale prostě chci zkoušet změnit blbou náladu v náladu dobrou. A myslím si, že to jde a že tomu může hodně pomoct právě to, že se to nejprve odšpuntuje na vršku. Protože když lidi vidí, co se teď v této zemi a v politice děje, tak musejí být opravdu znechucení. Jestli se na to dívá velká část lidí jako já, když vidí, co politici občas předvádějí, jak beztrestně to mnohým z nich prochází, jak se nám často smějí do tváře za něco, za co bychom my všichni ostatní byli potrestaní, tak to samozřejmě nemůže budit velký optimismus. Když to ale bude jinak a lidi alespoň začnou mít pocit, že pravidla platí pro všechny a že je tady možnost přijít s dobrým nápadem a nebýt za to hned po zásluze potrestán, a když pak takový nápad dostane zelenou, tak se to začne trošku hýbat dopředu. A myslím, že pak by se pomalu mohla měnit i ta blbá nálada, kterou tu dnes už zase bohužel máme.

Petr Pavel (*1961)

Armádní generál ve výslužbě. Jeho mise v armádě začala touhou po dobrodružství a samostatnosti, proto v roce 1975 nastoupil na Vojenské gymnázium v Opavě. Poté absolvoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově a postgraduální zpravodajské studium v Brně a v Praze. Speciální kurzy absolvoval také u Defense Intelligence Agency v USA, na Vysoké štábní škole v Camberley, ve Velké Británii, na Královské akademii obranných studií v Londýně a na King’s College London, kde získal titul Master of Arts (M.A.) v oboru mezinárodních vztahů.

Karel Felt: SPARTA – 130 LET FOTBALOVÉ HISTORIE

V listopadu 2023 oslaví nejúspěšnější český fotbalový klub AC Sparta Praha 130. výročí od svého založení.  Renomovaný novinář Karel Felt přibližuje jeho historii formou 130 medailonků nejvýznamnějších českých a československých fotbalových osobností, převážně hráčů, ale i trenérů či funkcionářů. Nechybí ani kapitola věnovaná kompletní historii klubu nebo přehledné statistiky a mnoho unikátních fotografií.

Celý projekt vznikl ve spolupráci s klubem AC Sparta Praha, který touto publikací zahajuje rok oslav.

Předmluvou knihu opatřil rekordman v počtu ligových titulů – čtrnáctinásobný mistr ligy se Spartou Jiří Novotný. Ten mimo jiné říká: „Jsem hrdý, že z rekordních 36 titulů jsem se podílel na čtrnácti. Každý z nich mám zapsaný v paměti, stejné jako spoluhráče a trenéry, s nimiž jsme společné na vrchol došli. A nejen já doufám, že se sparťané dočkají těch chvil, kdy budou pod balkónem hlavní tribuny na Letné šťastní fanoušci slavit titul, skandovat jejich jména a prožívat společně neopakovatelné chvíle, které se nikdy neomrzí, protože jsou nádherné. Pro ně se fotbal hraje.

You may also like...