Knižní novinky posledního lednového týdne

První novinkou, kterou uvádí na trh nakladatelství Euromedia je román s názvem Med z bodláčí od švédské autorky Sary Paborn je příběhem o lásce, která vzdoruje času. Odvíjet se začíná v polovině minulého století, kdy sedmnáctiletá Veronika prožívá svou první lásku, a pokračuje až do současnosti, kdy na ni jako osmdesátiletá žena vzpomíná a vypráví o ní novinářce Ebbě. Kniha slavila v zahraničí velký úspěch u kritiky i u čtenářů. U nás ji vydává nakladatelství Ikar.

Téže nakladatelství vydalo i půvabnou knižní road movie německé autorky Jasmine Schreiber, nazvanou Tisíce metrů ode dna. Jejími hrdiny jsou dívka Paula, která tragicky ztratila svého milovaného brášku, starý mrzout Helmut, jenž se zase nemůže vzpamatovat ze smrti  milované ženy, a poněkud umíněná fenka Judy, kterou Helmut po manželce zdědil a nedokáže ji dát do útulku.

Poslední novinka potěší všechny příznivce literatury faktu – zejména ty, kteří se zajímají o vesmír kolem nás. Renomovaný německý autor a badatel Hartwig Hausdorf  se ve své nové knize Záhady Marsu obsáhle věnuje našemu druhému nejbližšímu sousedovi ve sluneční soustavě. Podle mnoha dostupných indicií je totiž velmi pravděpodobné, že na rudé planetě existoval v minulosti život a zanechal tam po sobě také mnoho důkazů. Publikace vychází v nakladatelství Pragma.

Sara Paborn: Med z bodláčí

Léto 1955: Do rodinného penzionu se nastěhuje mladý nadějný sochař Bo a sedmnáctiletá Veronika prožívá první velkou lásku.

Léto 2019: Novinářka a expertka na partnerské vztahy Ebba si po veřejném skandálu vydělává na živobytí hlavně tvorbou křížovek. Ve volných chvílích však navštěvuje poloostrov Bjäre, kde zpovídá osmdesátiletou ženu – jenže ta Ebbě vypráví poněkud jiný příběh, než čekala… Příběh o mladé lásce, která nevyšla.

Osudy těchto dvou žen jsou vzájemně propojené a postupně vznikající přátelství pomalu boří generační hranice. Med z bodláčí je román o lásce, jež vzdoruje času, psaný se špetkou krutého humoru a bystrým pohledem na vztahy.

Sara Paborn (* 1972) je spisovatelka ze švédského Sölvesborgu. Po kariéře copywriterky v reklamě debutovala v roce 2009 románem Family Fever (Rodinná horečka). Sara dosud napsala pět kritikou oceňovaných románů. Její šestý román Med z bodláčí vyšel v dubnu 2020 a dočkal se velkého úspěchu jak u čtenářů, tak u kritiky. Nyní vychází ve dvanácti zemích světa. 

Jasmin Schreiber: Tisíce metrů ode dna

Paula toho k životu moc nepotřebuje: domov, trochu peněz na jídlo a hlavně malého bratra Tima, kterého miluje nade všechno na světě. Pak ale dojde k hrozné nehodě, jejíž následky ji uvrhnou do hluboké deprese…

Z beznadějného stavu ji dostane teprve Helmut, starý mrzout, s nímž se náhodně seznámí při noční návštěvě hřbitova a který jí paradoxně vlije do žil novou chuť do života. Nakonec se Paula, Helmut a jeho fenka Judy společně vydávají na dobrodružnou cestu, která je oba vede k sebepoznání…

Jasmin Schreiber (*1988), vystudovala biologii a je autorkou beletristických i odborných knih. Její román Tisíce metrů ode dna byl jedním z nejúspěšnějších debutů roku 2020 a v březnu 2021 následovala humoristická kniha Abschied von Hermine. Ve vědeckém podcastu bugtales.fm hovoří o nahých krtcích, želvuškách a velrybích explozích.

Spolu s absurdním množstvím (podivných) domácích mazlíčků žije ve Frankfurtu nad Mohanem a na Twitteru a Instagramu se potuluje jako @LaVieVagabonde. Další aktuální informace najdete na https://www.jasmin-schreiber.de/

Hartwig Hausdorf: Záhady Marsu – Závod k rudé planetě

Na dlouhou pouť k Marsu se v červenci 2020 vydaly hned tři sondy. Náš blízký vesmírný soused je totiž stejně jako dřív se všemi svými záhadami a tajemstvími stále ve středu pozornosti.

Dnes už je jisté, že v dřívějších dobách byl Mars opravdovou „planetou života“, s moři, řekami a jezery. Zdá se, že na jeho povrchu se tyčí záhadné stavby, které nevytvořila ruka přírody. Rovery prozkoumávající Mars dodnes registrují neobvyklé světelné jevy… Zničila kdysi život a civilizaci na „rudé planetě“ atomová katastrofa nesmírných rozměrů – nebo je tam nahoře někdo přítomen dodnes…? Indicie se množí…

Hartwig Hausdorf (*1955) je německý spisovatel, cestovatel a záhadolog. Patří k nejznámějším badatelům a autorům na poli záhadných faktů a jevů. Světovou proslulost si získal objevem pyramid v Číně. Jeho knihy byly dosud přeloženy do 18 jazyků. Jeho jméno se stalo pojmem i v USA, kde je od roku 2004 uváděn v příručce Who’s Who in the World. Na žebříčku bestsellerů časopisu SPIEGEL zaujal jedno z nejpřednějších míst.

You may also like...