Knižní tipy od Petry Martiškové

Vánoční přání našich dětí se často míjí nejenom s našimi finančními možnostmi, ale i s naší představou, jaké dárky by měly ležet pod stromečkem. Jako přijatelný kompromis se často jeví kniha, jenže jakou vybrat? Vyhněte se přeplněným knihkupectvím a vsaďte na osvědčenou autorku dětských knih, u které nemůžete sáhnout vedle!

Petra Martišková je oblíbenou autorkou, která nejenom že knihy píše, ale umí o nich a dětském světě i poutavě vyprávět. Má na kontě přes patnáct titulů a najdete mezi nimi jak pohádky pro nejmenší, tak zamilované romány nebo fantasy pro puberťáky, kteří pohádkám již dávno nevěří.

Velkým plusem těchto příběhu je jejich přesah do dnešní reality. Hrdinové se totiž často pohybují ve vymyšleném světě plném skřítků a víl (nebo třeba atraktivním prostředí bostonských parkouristů a free runnerů v knížkách pro starší), zároveň však řeší problémy, se kterými se setká každé dítě a každý rodič na cestě dospívání. Ztráta kamarádů, rozvod rodičů, komunikace přes sociální sítě nebo šikana, jednoduše to, o čem se v rodinách často nemluví, ale naše děti přesto v hloubi duše bolí.

Knihy Petry Martiškové tak splňují to nejdůležitější poslání literatury pro děti: poutavou a zábavnou formou pomáhají mladým lidem vyznat se v dnešním světě, ve svých pocitech a ve svých právech. Nabízí jim hrdiny, se kterými se může čtenář ztotožnit a překonat tak svůj strach a bezmoc. A takový vánoční dárek chce dát svému dítěti každý milující rodič.

Petra Martišková má výjimečný dar nejenom zajímavě a poučně psát, ale i vyprávět či přednášet. Školní děti se mohou s autorkou seznámit při besedách o ekologii, žurnalistice nebo bezpečí na sociálních sítích, dospělí na semináři (či on-line konzultaci) o prokrastinaci, všeobecně známém prokletí dnešní hektické doby. Celou nabídku této aktivní autorky najdete na jejím soukromém webu www.petramartiskova.cz.

Pro letošní Vánoce jsme vybrali tři její knihy:

  • Pro mladé milovníky fantasy:

Tajemství obsidiánu

Soukromá elitní škola v Praze. Dívka, která nemá tušení o svém předurčení. Kluk ze starého královského rodu démonů. Osud, kterému se nedá vyhnout… První díl české fantasy, který si nemůžete nechat ujít!

Sedmnáctiletá Anna žije se svým poněkud podivínským dědečkem vcelku normální život. Právě vstupuje do závěrečného ročníku střední školy a jediné, po čem touží, je zdárně udělat maturitu. O temném světě, jehož je řízením osudu součástí, nemá nejmenší tušení, dokud se jí na zádech neobjeví podivné znamení. Damien pochází ze starého královského rodu démonů a ani trošku se mu nelíbí otcův příkaz – má předstírat, že je středoškolským studentem, aby našel nebezpečného zaklínače. Dosud nezasvěcený nepřítel zatím nemá o svém osudu tušení a jako jediný dokáže démony zabít. Navíc se prý ukrývá mezi studenty prestižní školy v Praze. Damien ho touží rychle najít, zlikvidovat a zmizet. Věci se však zkomplikují. Dokáže se postavit své rodině i zažitým tradicím? A tuší vůbec, kdo je ta dívka, do které se zamiloval? Tajemství obsidiánu je první díl plánované young adult fantasy trilogie.

  • Pro malé čtenáře, školáky:

Strašidlo z 2. B

Sourozenci Vítek a Anička nastupují po prázdninách do nové školy, ale vůbec se netěší. A proč taky? Škola se jim zdá stará a ošklivá. Nikoho ve třídě neznají a spolužáci navíc Vítka začnou obviňovat, že jim dělá naschvály, přepisuje písemky i domácí úkoly, ničí výkresy, schovává přezůvky a vůbec vymýšlí samé lotroviny. Ale co když za to nemůže Vítek? Podaří se mu odhalit, kdo za těmi neplechami stojí? A co to vlastně šramotí ve starých kamnech ve třídě? Začtěte se do vyprávění a odhalte tajemství třídy 2. B. Čeká vás příběh trochu tajemný, hodně zábavný i krapet poučný.

  • Pro teenagery:

Tanec v srdci

Lucie je pohybově nadaná, a když proslulá taneční skupina Magika vyhlásí konkurz, shodou náhod se stane jednou z tanečnic. Ocitá se po boku Roba, skvělého tanečníka a lamače dívčích srdcí. Je tu ale problém, protože Lucie ho nemůže ani vystát, a tak netrvá dlouho a mezi oběma to začne pořádně jiskřit.

 

You may also like...