Koncert SOČRu: Oscarová hudba E. W. Korngolda pod taktovkou Johna Axelroda

Koncert, na kterém uslyšíte mj. skladbu oceněnou zářivým Oscarem, přichystal SOČR pod vedením amerického dirigenta Johna Axelroda na pondělí 28. listopadu. Zazní hudba k filmu Dobrodružství Robina Hooda od Ericha Wolfganga Korngolda, jeho poválečná Symfonie in Fis a také Burleska pro klavír Richarda Strausse se sólistou Ivem Kahánkem. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.

Od zázračného dítěte k hollywoodskému skladateli, taková byla cesta Ericha Wolfganga Korngolda, autora, kterého Evropa – a my s ní – postupně objevujeme až v poslední době. Do legendárních filmových studií se dostal v roce 1934 a sklidil tam fantastické úspěchy. Navíc mu zakázka na hudbu k filmu Dobrodružství Robina Hooda, za niž se  dočkal Oscara, s největší pravděpodobností zachránila život. Do USA odcestoval s rodinou nedlouho předtím, než Hitler anektoval Rakousko a než tamní Židé začali čelit perzekuci… Korngold se stal v Americe průkopníkem a posléze klasikem filmové hudby; coby inspirativního tvůrce ho zmiňuje dokonce John Williams.

Burleska pro klavír a orchestr d moll Richarda Strausse spadá do autorových mladých let. Nepřekvapuje proto, že její poslech může upomínat na přední tvůrce hudebního romantismu, ale probleskuje v ní i rodící se umění budoucího mistra instrumentace. Jednovětou skladbu s pěknými valčíkovými epizodami napsal jedenadvacetiletý mladík pro pianistu Hanse von Bülow, který však skladbu příkře odmítl jako příliš nekonvenční a nehratelnou.

Korngold komponoval už jako zázračné dítě. Poslední filmovou partituru složil těsně před padesátkou, pak se vrátil výhradě ke koncertní hudbě. Symfonii napsal jedinou. Pracoval na ní od roku 1947 pět let. Poprvé zazněla v podání Vídeňských symfoniků v roce 1954, znovu pak až v Mnichově roku 1972. 

Ivo Kahánek

PROGRAM

Erich Wolfgang Korngold (1897–1957)
Dobrodružství Robina Hooda, suita z hudby k filmu

Richard Strauss (1864–1949)
Burleska pro klavír a orchestr d moll

Erich Wolfgang Korngold (1897–1957)
Symfonie in Fis, op. 40 

John Axelrod – dirigent
Ivo Kahánek  – klavír

Dvořákova síň Rudolfina, pondělí 28. listopadu od 19.30 hod.

Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabízí ČRo D-dur ve středu 30. listopadu od 20.00 hodin.

John Axelrod

John Axelrod je díky mimořádně rozmanitému repertoáru, inovativní tvorbě programů a charismatickému vystupování uznáván jako jeden z předních dirigentů současnosti a vyhledáván orchestry z celého světa. Absolvoval Harvardskou univerzitu (1988), v roce 1982 studoval u Leonarda Bernsteina a v roce 1996 také na Petrohradské konzervatoři u Ilji Musina. V roce 2014 se stal novým uměleckým a hudebním ředitelem Královského symfonického orchestru v Seville a jeho smlouva byla v sezoně 2019/2020 jednohlasně prodloužena.

Z dřívějších angažmá připomeňme pozice hlavního hostujícího dirigenta Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi (2001–2017), hudebního ředitele Orchestre national des Pays de la Loire (2009–2013), hudebního ředitele a šéfdirigenta Lucernského symfonického orchestru a divadla (2004–2009) a hudebního ředitele hudebního gala „Hollywood in Vienna“ (2009–2011) s Orchestrem Vídeňského rozhlasu ORF.

You may also like...