Koncertní hala Maraya se skly od Guardian Glass je největší zrcadlovou budovou, jaká kdy byla postavena

Člověk by si řekl, že jde o iluzi – poušť dokáže lidskou mysl snadno zmást. Pokud se ale podíváte znovu, zjistíte, že uprostřed Arabské pouště skutečně stojí pozoruhodná zrcadlová budova. Na jejích stěnách se odráží prastaré, větrem „vytesané” pískovcové hory. Stavba působí dojmem, jako by z krajiny mizela a zase se objevovala.

Koncertní hala Maraya Concert Hall je podle Guinnessovy knihy rekordů největší zrcadlovou budovou, jaká kdy byla postavena. Zrcadlové panely o celkové ploše 9 740 m2 se nachází na místě, kde by to nikdo nečekal. Slovo „Maraya” v arabštině sice znamená „zrcadla”, nicméně se nejedná o standardní zrcadlové sklo. Jde o nový typ skla speciálně vyvinutý společností Guardian Glass, a to za pouhé tři měsíce.

Nabil El Ahmar, Mega Projects & Strategic Partnership Manager ve společnosti Guardian Glass, dostal projekt na starost ve chvíli, kdy selhal pokus o zrcadlové řešení jiné společnosti. Exteriér byl tehdy pokrytý ohromnými plechy, které velmi zkresleně odrážely okolí. Nabil vzpomíná: „Byli jsme velmi překvapeni, když jsme zjistili, že se ani nejedná o zrcadlové sklo,” a okamžitě ho napadlo, „určitě máme lepší řešení.”

V rámci výběrové řízení proběhla schůzka s týmem Guardian Glass. Vyšlo najevo, že všechny konkurenční návrhy počítají s použitím vysoce reflexního stříbrného skla s reflexními vrstvami, což ale nebylo žádoucí. Nabil vysvětluje: „Projektant chtěl opravdové zrcadlo, jinak by budova byla pro své okolí rušivým prvkem vzhledem k přítomnosti pisku a hor”. Výzvu vytvořit nové vnější zrcadlové sklo, které bude schopné odolat vysoce extrémním podmínkám, nakonec přijala pouze společnost Guardian.

Získat zakázku byla ta snazší část celého procesu. „Teprve potom začala skutečná práce,” říká Nabil, “pokrýt obřími zrcadly koncertní halu pro 500 diváků, která leží uprostřed rozlehlé pouště, byl technicky a logisticky velmi náročný úkol.”

Navíc bylo třeba překonat ještě jednu překážku, a tou byl termín dodání. Koncertní sezóna měla začít v prosinci, tedy za pouhé tři měsíce, přičemž vstupenky už byly prodané a účinkující zajištěni. „Kdybychom zrcadla nedodali včas, znamenalo by to pohromu,“ dodává Nabil.

Investoři se běžně vyhýbají použití zrcadlového skla pro exteriéry budov. Jedním z důvodů je trvanlivost. Ultrafialové a infračervené světlo může narušit zrcadlový povlak. Intenzivní sluneční světlo nebo vlhkost zase mohou způsobit oxidaci panelů, jejich deformaci a změnu barvy. Tyto důvody stály za vývojem nového měděného zrcadla, které má své základy ve vysoce odolném zrcadle Guardian UltraMirror™, navíc je ale opatřeno speciální ochrannou vrstvou. „Naše sklo muselo obstát v tom nejdrsnějším prostředí naší planety, přičemž jednou z nejvýraznějších vlastností mědi je její odolnost vůči korozi,” uvádí Nabil El Ahmar.

Výroba nového skla vyžadovala také nový logistický proces. Zrcadlové sklo se běžně vyrábí ve standardních surových tabulích z žíhaného skla, které se následně brousí. Kvůli extrémním teplotám, kterým bude hala Maraya vystavena, však muselo být sklo tvrzené, a proto jej nešlo brousit, aniž by se rozbilo. Tým odborníků Guardian proto surové žíhané sklo poslal zpracovateli, ten jej nařezal na míru a tepelně zpracoval, a poté poslal nazpět. V Guardian na něj následně nanesli ochranný povlak.

Těžká práce se nakonec vyplatila. Nabil vzpomíná, že když poprvé uviděl hotový zrcadlový exteriér budovy Maraya, cítil velké uspokojení a úlevu. „Nejdříve jsme museli přesvědčit klienta o našem výrobku, pak usilovně pracovat na výrobě a nakonec vše včas dodat – bylo to ohromující,“ říká. Jeho kolega Jad Abi Ali, Marketing Communications Manager pro Afriku a Blízký východ, dodává: „Když vytrváte a prokážete, že jste seriózní podnikatel, lze dokázat i zdánlivě nemožné.“

Koncertní hala Maraya se stala vítězem soutěže Architizer A+Awards 2020 v kategorii Architektura a sklo. Jedná se tak v této oblasti o další lákadlo vedle nedalekého archeologického naleziště Al-Hijr – první lokality v Saúdské Arábii označené jako světové dědictví. „Vyplatila se nám naše vynalézavost a vytrvalost, museli jsme totiž vyvinout řešení pro specifické potřeby koncertní haly Maraya. Díky našemu úsilí jsme vytvořili nový produkt, který umí odolat velmi náročným podmínkám,“ dodává Jasmin Hodzic, AME Marketing Director ve společnosti Guardian Glass.

Nabil je se svou prací spokojen a uznání si zaslouží zejména proto, jak rychle a komplexně jeho tým pracoval. Úspěch celého projektu vypovídá také o společnosti Guardian. „Chcete-li být globální společností, musíte se tak i chovat,“ říká Nabil. „Chtěl jsem ukázat, že lze dosáhnout i toho, co se zdá být nemožné.“

You may also like...