Krása ze sběrného boxu

Pokud by ony skvěle vypadající šperky z dílny šikovných rukou designérek neziskového projektu  Trash Made mohly vyprávět, těžko by nezasvěcený našinec uvěřil v tajemství jejich neuvěřitelné reinkarnace. Náramky, spony do vlasů, náhrdelníky, náušnice, brože a další úžasné originální kousky včetně mís na ovoce nebo dekorativní lampy do interiéru a mnoho dalších krásných kousků pochází, světe div se, z recyklovaného elektroodpadu. Ano, veškeré uvedené módní hity se skutečně vyrábějí z vyřazených počítačových čipů, drátků, kabelů, různých částí LCD monitorů, počítačových chladičů, tlačítek ze starých telefonních budek desek, plošných spojů atd.

Trash Made působí pod křídly společnosti REMA, zabývající se právě organizací sběru, tříděním a recyklací elektroodpadu. Úzce spolupracuje s chráněnými dílnami, se zkušenými designéry, ale i se začínajícími umělci.

 „Bez velké nadsázky lze říci, že nás dnes technika obklopuje stejně, jako naše předky obklopovala příroda. Proto značka Trash Made usiluje nejen o recyklaci, ale rovněž o upcyklaci elektroodpadu, který má na přírodu negativní dopad.“ (upcyklace znamená proces přeměňování odpadového materiálu, nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty lepší kvality, pro zlepšení hodnot životního prostředí).“ Proto se v rámci našich projektů a dalších aktivit snažíme zábavnou formou učit děti již od mateřské školy, jak se chovat ekologicky a k přírodě odpovědně,“  vysvětluje  manažerka projektu Trash Made Zdenka Kladníčková, a dodává: “ Jedním z našich nejnovějších environmentálně výchovných počinů je soutěž s FamilyBoxem – malou krabičkou na sběr použitých baterií. Tyto krabičky nabízíme zdarma v několika motivech a jedním z nich je i verze omalovánek. Děti si krabičku vybarví, zašlou nám její fotografii a tím se zapojí do soutěže o ceny z dílny Trash Made.

K této soutěži nás přivedla probíhající epidemie koronaviru, kdy děti hledaly různé možnosti vyžití.“ Více o soutěži https://www.rema.cloud/vymaluj-vyfot-a-sbirej-baterie-s-familyboxem/

Produkty neziskového projektu Trash Made byly poprvé představeny veřejnosti na Designbloku v roce 2009. (Známý pražský festival designu každoročně představuje novinky prestižních značek i prototypy mladých designérů a designérských studií.) Od té doby již jeho předměty posbíraly řadu nominací na Ceny Czech Grand Design. Ano, přestože jsou šperky stále převážně vyráběny ze zlata, stříbra a dalších kovů, tak i šperky zhotovované z recyklovaných materiálů, si nacházejí čím dál více místa na slunci.

Produkty Trash Made lze zakoupit napříč celou Českou republikou. V Praze je to například Galerie ocelových figurín, Galerie Heleny Fejkové, Paralelní Polis, designové obchůdky Pour Pour, Beorigo a Parazit. Mimo naše hlavní město pak ve Znojmě v butiku Brusinky, v Pardubicích ve zlatnictví Moravec a Čipera, v Karlových Varech v supermarketu Wc, nově nyní v brněnském Restart fashion shopu a nesmíme zapomenout na Go Green art gallery až v dalekém Zurichu.

Trash Made rovněž od samého začátku spolupracuje s olomouckým podnikem DOBRODRUHÁ, který  19.6. oslavil dva roky své úspěšné činnosti.

DOBRODRUHÁ je obchod s originálními věcmi z druhé ruky, chráněných dílen nebo firem, které svými výrobky podporují dobrou věc. Každý kousek, který na tomto úžasném místě najdete, má svůj příběh. Pracovníci obchodu zde vytvářejí prostor pro znovunalezení hodnoty těchto věcí a start nových příběhů s příštími majiteli. A to vše s radostí a ohledem na kvalitu a životní prostředí.

Text: Mgr. Bohuslav Hatina
Foto: Trash Made

You may also like...